Foggia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Foxha
Foggia
Qytet
noform
Pamje nga Foggia
Stema_figura
Vendndodhja
Foxha is located in Itali
Foxha
Foxha
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Departamenti s
Qyteti Metropolitan Qyteti Metropolitan
Rajoni Pulia
Provinca Foxha
Kryetari i Bashkisë Giovanni Battista Mongelli
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 507,80 km2
Lartësia 76 m (m.n.d.)
Popullsia 152,231 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Foxhani
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 71121-71122
Prefiksi 0881
Shenjti mbrojtës Shenjtorët Guglielmo dhe Pellegrino
Dita e shenjtit 15 Mars
Faqja Zyrtare www.comune.foggia.it
Vendndodhja e Foxhës në Provincën e saj

Foggia (Foxha) është qytet dhe komunë në provincën me të njëjtin emërPuliasItali.

Foxha është zhvilluar si qendër e rëndësishme bujqësore dhe tregëtare, veçanërisht pas veprës së madhe të bonifikimit të Tavolieres.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Foggia është krijuar në vitin 1200.

lidhje e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]