Foxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Foxha
Italisht : Foggia
Qytet
noform
Pamje nga Foxha
Stema_figura
Vendndodhja
Foxha is located in Itali
Foxha
Foxha

Koordinatat: 41°42′V 15°58′L / 41.700°V 15.967°L / 41.700; 15.967

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Pulia
Provinca Foxha
Kryetari i Bashkisë Giovanni Battista Mongelli
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 507,80 km2
Lartësia 76 m (m.n.d.)
Popullsia 152,231 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Foxhani
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 71121-71122
Prefiksi 0881
Shenjti mbrojtës Shenjtorët Guglielmo dhe Pellegrino
Dita e shenjtit 15 mars
Faqja Zyrtare www.comune.foggia.it


Vendndodhja e Foxhës në Provincën e saj

Foxha (Foggia) është qytet dhe komunë në provincën me të njëjtin emërPuliasItali.

Foxha është zhvilluar si qendër e rëndësishme bujqësore dhe tregëtare, veçanërisht pas veprës së madhe të bonifikimit të Tavolieres.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Foxha është krijuar në vitin 1200.

lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]