Munxhufuni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Munxhufun
Italisht : Montecilfone
Komunë
Vendndodhja
Munxhufun is located in Itali
Munxhufun
Munxhufun

Koordinatat: 41°54′0″V 14°50′0″L / 41.90000°V 14.83333°L / 41.90000; 14.83333

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Molise
Provinca Kampobaso
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22,92 km2
Popullsia 1,552 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 86032
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Koordinatat 41° 54′ 0″ Veri

14° 50′ 0″ Lindje


Munxhufun, (Italisht: Montecilfone) është një katund i vogël arbëresh në zemër të Italisë. Sipërfaqja 22 km². Popullsia 1600 banorë. Si të gjithë katundet e tjerë arbëreshë në Itali, edhe Montecilfone ngrihet majë një kodre të butë, 400 metra mbi nivelin e detit.