Jump to content

Portkanuni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portkanun
Komunë
Popullsia
 • Gjithsej2.574
Faqja zyrtarewww.comune.portcanone.cb.it

Portkanun, (Italisht: Portocannone) është një komunë në Provincën e Kampobasos të Rajonit të MolizesItali, i cili është i banuar me arbëreshë.

Ai ndodhet në një kodër 148 metra mbi nivelin e detit, pranë bregut të djathtë të lumit Biferno, dhe është rreth 65 km nga kryeqyteti rajonal. Portkanuni është një nga katër komunat e Provincës së Kampobasos të banuar nga arbëreshë, së bashku me Këmarinin, Munxhufunin dhe Rurin, të cilët ruajnë prej shekujsh gjuhën zakonet dhe kulturën arbëreshe. Qyteti është gjithashtu pjesë e Shoqatës Kombëtare të Qyteteve të vajit, e cila ka për qëllim të promovojë vaj ulliri dhe territoret e prodhimit.

Vendodhja e Portkanunit në Provincën e Kampobasos