Ante Rebić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ante Rebić
Ante Rebić 2018.jpg
Rebić me Kroacinë në Finalen e Kupës së Botës FIFA 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAnte Rebić[1]
Datëlindja (1993-09-21) 21 Shtator 1993 (29 vjeç)
VendlindjaSplit, Kroaci
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Milan
Numri18
Karriera me të rinjtë
2002–2008Vinjani
2008–2010Imotski
2010–2011RNK Split
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2013RNK Split54(16)
2013–2018Fiorentina8(2)
2014–2015RB Leipzig (huazim)10(0)
2016Hellas Verona (huazim)10(0)
2016–2018Eintracht Frankfurt (huazim)49(8)
2018–2020Eintracht Frankfurt29(9)
2019–2020Milan (huazim)26(11)
2020-Milan26(11)
Karriera ndërkombëtare
2011Kroacia U183(0)
2011–2012Kroacia U195(3)
2012–2013Kroacia U206(3)
2012–2013Kroacia U218(4)
2013–Kroacia36(3)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 22:44, 7 korrik 2020 (UTC)
‡ National team caps and goals correct as of 18:58, 19 nentor 2019 (UTC)

Ante Rebić (lindur me 21 shtator 1993) është një futbollist kroat që luan si sulmues për klubin e Serie A Milan, dhe kombëtares Kroate.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eintracht Frankfurt

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil: List of players: Croatia" (PDF) (në anglisht). FIFA. 14 korrik 2014. fq. 12. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 gusht 2017. Marrë më 24 mars 2018.
  2. ^ "2018 FIFA World Cup Russia – List of Players" (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 4 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 qershor 2018. Marrë më 19 qershor 2018.