Franck Kessié

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Franck Kessié
Franck Kessié.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëFranck Yannick Kessié
Data e lindjes (1996-12-19) 19 Dhjetor 1996 (24 vjeç)
Vendi i lindjesOuragahio, Bregu i Fildishtë
Gjatësia1,83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualMilan
Numri19
Karriera në rini
2010–2014Stella Club
2015Atalanta
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2014Stella Club10(3)
2015–2017Atalanta29(6)
2015–2016Cesena (huazim)38(4)
2017-2019Milan (huazim)71(12)
2019–Milan35(4)
Ekipi kombëtar
2013Bregu i Fildishtë U175(0)
2015Bregu i Fildishtë U204(0)
2015–Bregu i Fildishtë40(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 1 Korrik 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 1 Korrik 2019

Franck Yannick Kessié (lindur me 19 Dhjetor 1996) është një futbollist Ivorian që luan si një mesfushor qendror në Serie A në klubin Milan.