Jump to content

Florent Malouda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Florent Malouda

Florent Malouda me FrancënUEFA Euro 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFlorent Johan Malouda[1]
Datëlindja (1980-06-13) 13 qershor 1980 (44 vjeç)
VendlindjaCayenne, Guajana Franceze
Gjatësia1.77 m (5 ft 10 in)[2]
PozicioniAnësor i majtë/Mesfushor sulmues
Karriera me të rinjtë
ASC Remiré
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1996–2000Châteauroux59(5)
2000–2003Guingamp32(15)
2003–2007Lyon138(25)
2007–2013Chelsea149(35)
2013–2014Trabzonspor19(5)
2014–2015FC Metz28(3)
2015–2017Delhi Dynamos FC32(3)
2016Wadi Degla SC16(3)
2018FC Differdange 037(0)
Gjithsej480(94)
Karriera ndërkombëtare
2004–2012Franca80(9)
2017Guajana Franceze4(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Florent Johan Malouda (Frëngjisht: [flɔ.ʁɑ̃ ma.lu.da]; lindur më 13 qershor 1980) është një futbollist profesionist francez i cili luan si anësor i majtë për klubin luksemburgas FC Differdange 03.

Ai e ka shpenzuar shumicën e karrierës së tij te Lyon dhe Çelsi, duke fituar katër tituj të Ligue 1 si dhe UEFA Ligën e Kampioneve me këtë të fundit.

Malouda ka qënë lojtar i kombëtares franceze nga 2004 e deri në 2012, duke zhvilluar 80 paraqitje. Ai gjithashtu ka luajtur në dy Kupa Bote dhe dy Kampionate Evropiane. Në Kupën e Botës 2006, ai ndihmoi ekipin të arrinte në finale. Në vitin 2017, ai vendosi të përfaqësonte vendin e tij të lindjes, Guajanën Franceze.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hugman, Barry J., red. (2010). The PFA Footballers' Who's Who 2010–11 (në anglisht). Mainstream Publishing. fq. 276. ISBN 978-1-84596-601-0.
  2. ^ "Player Profile: Florent Malouda" [Profili i lojtarit: Florent Malouda] (në anglisht). Premier League. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2013. Marrë më 23 janar 2012.
  3. ^ "Malouda in French Guiana's line-up" [Malouda në formacionin e Guajanës Franceze]. jamaica-star.com (në anglisht). Marrë më 14 janar 2018.