Bialystok

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bialystok
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Tadeusz Truskolaski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 102,12 km2
Popullsia 295 198 banorë
Dendësia 2 886,7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 15-XXX
Prefiksi (+48) 85
Targa BI
Faqja Zyrtare www.bialystok.pl
Shënim: Koordinatat: 53° 77' V., 23° 10' L.

Bialystok (polonisht Tondokument Białystok) - qytet në Podlachein (Województwo podlaskie) në Poloni. 300 000 banor.

njerëz: 80% Polak, 10% Rus, 7% Lituanis.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pallati Branicki
L. Zamenhof (Białystok)

Shiko dhe këtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Białystok – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]