Odense

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Odense
Qytet
noform
Katedralja në Odense
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Odense is located in Danimarka
Odense
Odense

Koordinatat: 55°23′45″V 10°23′19″L / 55.39583°V 10.38861°L / 55.39583; 10.38861

Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Rajoni Danimarka Jugore
Komuna Odense
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 304.34 km2
Lartësia 13 m (m.n.d.)
Popullsia 175,245 banorë
Dendësia 580 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 998
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 5000–5270
Prefiksi (+45) 6
Koordinatat 55° 23′ 45″ Veri

10° 23′ 19″ Lindje

Faqja Zyrtare www.odense.dk

Ordense është qyteti i tretë më i madh në Danimarkë dhe qyteti kryesor i ishullit Fyn. Odense ndodhet 45 kilometra në veri të Svendborgut, 144 kilometra në jug të Aarhus, 167 kilometra në jugperëndim të Kopenhagës, 136 kilometra në lindje të Esbjergut dhe 69 kilometra në juglindje të Koldingut.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Odense ka klimë oqeanike. Muajtë më të nxehta janë korriku dhe gushti, ku temperatura mesatare është 21 °C. Muajt më të ftohta janë janari dhe shkurti. Është e zakonshme për Odense Fjord që mes janarit dhe marsit të ketë akull. Të dhënat e klimave regjistrohen nga Aeroporti Hans Christian Andersen.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për një kohë të gjatë Odense ka qenë qytet i popullarizuar. Më 1670 ka pasur 3,808 banorë. Nga viti 1787, popullësia ka rritur deri në 5,363 banorë. Më 1801, Odense ka pasur 5,782 banorë. Popullësia është rritur deri në shekullin e 19-të. Popullësia është rritur në 8,709 banorë më 1834, 10,238 banorë më 1845, 12,932 banorë më 1855, 16,970 banorë më 1870, 20,804 banorë më 1880 dhe 20,268 banorë më 1890.[1] Në vitin 2010, Odense ka pasur 166,305 banorë.[2] Në vitin 2015, Odense ka pasur 173,814 banorë.[3] Sipas regjistrimit të popullësisë më 2016, Odense ka 175,245 banorë.[4]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Befolkningsudvikling, Odense". Dendigitalebyport.byhistorie.dk. Marrë më 9 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Statistics Denmark tabel BEF4A 1976–2004
  3. ^ "Population 1st January, by urban areas" database from Statistics Denmark
  4. ^ "BY1: Population 1. January by urban areas, age and sex". statbank.dk. Statistics Denmark. 1 janar 2016. Marrë më 21 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Brno - Partnerská města". © 2006-2009 City of Brno. Marrë më 17 korrik 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)