Shverini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 53°38′0″V 11°25′0″L / 53.63333°V 11.41667°L / 53.63333; 11.41667

Schwerin
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Mecklenburg-Vorpommern
Kryetari i Bashkisë Norbert Claussen (CDU)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 130,46 km2
Popullsia 96.542 (30. Qërshor 2006) banorë
Dendësia 740 Banorë në banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 19053, 19055, 19057, 19059, 19061, 19063
Prefiksi 0385
Faqja Zyrtare www.schwerin.de

Shverini është një qytet në veri të Gjermanisë. Është kryeqyteti më i vogël i njësive federale të Gjermanisë, dhe pas Rostock qyteti i dytë më i madh në Landin Mecklenburg-Vorpommern. Qytete tjera që vijojnë janë, Lübeck rreth 54 km veriperëndim, Rostock 69 km verilindje dhe Hamburg rreth 94 km në perëndim.

Më vitin 1972 u rrit numri i banorëve të Schwerinit në 100.000, ku dhe përmes kësaj u bë dhe qyteti më i madh. Në ndërkohë sërish është ul numri i banorëve.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]