Kijeva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kijevë
Pleqnor
Fshat
Vendndodhja
Kijevë is located in Kosova
Kijevë
Kijevë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Malishevë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Llapushë
Lartësia 574 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 33′ 57″ Veri

20° 42′ 57″ Lindje

Kijevë është një vendbanim në komunën e Malishevës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Pleqnor. Fshati Kijevë gjëndet dhe shtrihet në mes të magjistrales Prishtinë-Pejë ku Prishtinën e ka me një largësi 41km dhe Pejën 39km. Fshati Kijevë i përket regjionit të Prizrenit dhe Rrafshit te Llapuzhës. Para luftes se fundit deri ne vitet 1990, fshati Kijevë i përkiste komunës së Klinës dhe regjionit të Pejës.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]