Ngucati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ngucat
Fshat
Vendndodhja
Ngucat is located in Kosova
Ngucat
Ngucat
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Malishevë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Llapushë
Lartësia 837 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 27′ 45″ Veri

20° 51′ 8″ Lindje

Ngucat është një vendbanim në komunën e Malishevës, Kosovë. Fshati Ngucat në anën veriore kufizohet me Lladroviqin, në anën lindore me Javorin, në anën jugore me Temeçinën dhe në anën perëndimore me Bellanicën.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Është i banuar nga shqiptaret, dhe ka mbi 2000 banorë.

Në Ngucat ka disa fise si: Hoxha, Shala, Elshan, Krasniq, Zabelaj, Guniqi, Gashi dhe Stolliqi. Më i njohuri është fisi Stolliqi. Këtë fis e beri te njofshëm i ashtuquajtuari DIKI qysh ne kohen e perandoris Osmane, kur luftoi kunder sulltan Suleimanit. Kjo betejë ka ndodhur te ara Avdis, ku DIKI e mposhti atë me një qysele. Dhe keshtu ai e murr titullin e Legjendës të Ngucatit, si dhe fitoi qmimin Oscar për njeriun më paqësor në komunen e Malishevës.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]