Llashkadrenoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Llashkadrenoc
Llashkadren
Fshat
Vendndodhja
Llashkadrenoc is located in Kosova
Llashkadrenoc
Llashkadrenoc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Malishevë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 589 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 31′ 60″ Veri

20° 44′ 51″ Lindje

Popullsia 3 573 banorë (2011)

Llashkadrenoc është një vendbanim në komunën e Malishevës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Drenar dhe Llashkadren.


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Llashkadrenoci, njohur edhe si Drenoci, është një ndër fshatrat më të mëdhenj në Kosovë. Fshati Llashkadrenoc përbëhet nga lagjet: Lacaj, Jahaj, Beqiraj, Shurdhan, Tupan, Mzez, Granta, Kapllanaj, Latifaj dhe Dyshek. Lagja Lacaj emërtohet sipas heroit Asllan Lacit, kjo lagje shquhet për besnikri, burrëri, moral dhe respekt ndërmjet banorve.

Lagja mzeze ndahet në disa Grupe( Kobile): Llazhakët, Shushët, Laravit, Imeravit, Halilavit, Rachavit, Hajravit, Demiravit. Mzezët - Fisi Morinë janë me prejardhje nga Mirëdita e Shqipërisë. Disa atdhetarë të shquar prej tyre janë ( Sefer H Morina, Adem I Morina, Hajriz H Morina) etj.


Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Llashkadrenoci mbase nuk është fshat i investuar.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prej Llashkadrenoci kan dalur shum artist siç janë: Salih Bajram Krasniqi, Feriz Ramadan Krasniqi, të cilët në përfaqësimin e Kosovës në Langolen të Anglisë fituan medaljen e parë, duke paraqitur vlera të mirëfillta të folklorit tonë burimor.


Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]