Bubli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bubli
Fshat
ShtetiKosova Kosova
KomunaMalishevë
RajoniPrizren
Sipërfaqja
 • Gjithsej3,8 km2 (15 sq mi)
Lartësia mbidetare
508 m (1,667 ft)
Popullsia
 • Gjithsej805
Targat04

Bubli është një vendbanim në komunën e Malishevës, Kosovë. Gjendet rreth 8 kilometra në perëndim të qendrës së Malishevës dhe është vendbanim fushor.[1] Shkolla e fshatit gjendet mes fshatrave Bubël dhe Damanek.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëpër këtë vendbanim kanë kaluar rrugët e karavanëve që bartnin mallra nga Vushtrria për në Gjakovë. Kjo dëshmohet me një urë të vjetër - Ura e Rabaxhive, e cila është meremetuar nga familja Kusari në vitin 1758. Popullsia e sotme e këtij fshati janë të ardhur nga fshatrat Panorcë, Zatriq dhe Pagarushë.

Si vendbanim me emrin Bubnja përmendet në Librin e Kujtimeve të Manastirit të Shën Trinës, afër Mushtishtit, i cili ka filluar të mbahet nga viti 1465. Në një hartë austriake të përpiluar në bazë të shënimeve të vitit 1689, është i regjistruar me emrin Bubli. Edhe në sallnamet e Vilajetit të Kosovës të viteve 1893, 1896 dhe 1900 është i regjistruar si vendbanim. Në vendin e quajtur Vakaf, ekzistojnë varrezat e quajtura "Vorret e Mortajës". Mbishkrimet e tyre janë në gjuhën turke osmane dhe janë të vjetra 300-400 vjet, para ardhjes së Bytyçëve nga Panorca.

Pas vitit 1912, një pjesë e madhe e fshatit është djegur nga pushteti serb. Edhe në vitin 1919 janë djegur 4-5 shtëpi. Pas këtij viti, katër familje shqiptare me 50 anëtarë janë shpërngulur në Turqi. Sipas burimeve arkivore, më 1934, pushteti i atëhershëm u kishte konfiskuar pronat 13 familjeve të këtij fshati dhe ua kishte dhënë kolonëve sllavë. Nga ky vendbanim, shumë familje janë shpërngulur në Prizren, Pejë dhe gjetiu.

Koha e Luftës së Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Luftës së Kosovës, pothuajse i tërë fshati është djegur, ndërsa shkolla dhe ambulanca e fshatit janë granatuar. Është vrarë një banor i këtij fshati. Banorët e këtij fshati janë strehuar dhe kanë qëndruar maleve përreth në kohën e sulmeve policore dhe ushtarake serbe.

Lagjet dhe mikrotoponimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagjet kryesore në Bubël janë: Bytyçi, Kastrati, Morina, dhe Krasniqi. Ndër mikrotoponimet më karakteristike janë: Udha e Rabaxhive, Fushat e Pojatave, Arat e Durakut, Arat pej livadheve, Arat e Lutës, Vrella, Kroni i Moçëm, Ura e Vjetër, Udha e Karavanëve, Kalldërmi, Varret e Murtajës, Kah Ara e Demës, dhe Zabeli Mustafë Agës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia sipas viteve
Viti i regjistrimit Numri i popullsisë Numri i shtëpive
1879 - 17
1905 - 12
1913 185 -
1918 152 13
1921 120 12
1948 247 36
1953 231 32
1961 223 27
1971 257 25
1981 348 27
1999 805 69

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Osmani, Jusuf (2006). Vendbanimet e Kosovës - Malisheva. Vëll. 19. Prishtinë: Shkrola. fq. 92. ISBN 9951-8658-3-6.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]