Jump to content

Bubaveci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bubaveci
Fshat
ShtetiKosova Kosova
KomunaMalisheva
RajoniPrizren
Sipërfaqja
 • Gjithsej9,9 km2 (38 sq mi)
Lartësia mbidetare
584 m (1,916 ft)
Popullsia
 • Gjithsej1.868 banorë
Targat04

Bubaveci është një vendbanim në komunën e Malishevës, Kosovë. Shtrihet rreth 12 kilometra në pjesën veriperëndimore të komunës së Malishevës. Është kryesisht vendbanim fushor.[1]

Fshati ka shkollën nëntëvjeçare, xhaminë, një pompë të benzinës dhe disa objekte shërbyese dhe zejtare. Nga ky fshat ka qenë biznesmeni Latif Kryeziu, i cili ka qenë pronar i qindra pikave të Shell Kosova. Pas vdekjes së tij, edhe i biri që trashëgoi pronën e të atit, bëri vetëvrasje më 2023.[2]

Në disa lokalitete të këtij fshati janë gjetur gjurmë të lashtësisë. Te vendi që quhet Kodra e Xhamisë janë gjetur disa heshta, shtiza, një mburojë e luftës, dhe katër varreza që mendohet të jenë të periudhës iliro-romake. Si katund vllah me emrin Bobojevci, përmendet në kartën e Mbretit Milutin të vitit 1314, dhënë Manastirit të Banjskës dhe thuhet aty se fshati kishte 38 shtëpi. Në defterin kadastral të Sanxhakut të Shkodrës të vitit 1485 është i regjistruar si vendbanim me emrin Boboluça.

Në një hartë austriake, të hartuar në bazë të shënimeve të vitit 1689, është i regjistruar si vendbanim me emrin Babovci. Më vonë përmendet edhe në regjistrin e Manastirit të Deviçit në vitin 1766 deri 1780. Është i regjistruar me shënimet përkatëse edhe në sallnamet e Vilajetit të Kosovës të viteve 1893, 1896 dhe 1900.

Pas dëbimit të shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit, në vitin 1877-78, në këtë vendbanim janë vendosur dy vëllazëri shqiptare muhaxhire: Dragushët dhe Dragollukët me disa shtëpi dhe më vonë, edhe Dragidellët nga fshati Drenoc i Komunës së Klinës. Nga pushtuesi serb, më 1912, janë djegur dy shtëpi dhe janë vrarë disa persona të këtij fshati. Në këtë vit është shpërngulur një familje në Turqi. Më 1934 dhe më 1936 janë vendosur këtu 14 familje optane sllave, të ardhura nga Shqipëria dhe një familje nga Serbia. Kolonët u vendosën kryesisht në vendin Della.

Lagjet dhe mikrotoponimet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagjet kryesore në fshatin Bubavec janë: Kryeziu, Bajdonët, Zogianët, Bashotët dhe Muhaxhirët. Mikrotoponimet më karakteristike janë: Luburja, Te Kisha, Kodra e Xhamisë, Arat e Lisit, Seishtat, Arat e Kodrës, Arat e Llukshiqit, Rudina, Kvaçabregu, Dardhishta, Pinavoda, Krushat, Rrahishta, Rrezet Tona, Lugi Livadica, Kukat, Livadhet e Buta, Dellat, dhe Agraxhat.

Popullsia sipas viteve
Viti i regjistrimit Numri i banorëve Numri i shtëpive
1905 - 22
1918 317 31
1921 363 35
1948 543 69
1961 628 75
1971 822 79
1981 1122 94
1999 1868 294

Koha e Luftës së Kosovës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Luftës së Kosovës, në periudhën 1998-99, janë djegur 291 objekte banimi dhe disa objekte të tjera ndihmëse e ekonomike. Shkolla fillore e fshatit është djegur dy herë me gjithë dokumentacionin arkivor dhe me bibliotekën me 2500 ekzemplarë, janë djegur 7 biblioteka private me rreth 12500 ekzemplarë, pastaj është djegur xhamia, hangarët e OP "Mirusha", dokumentacioni i Kooperativës Bujqësore, etj.. Janë vrarë 8 persona dhe tre të tjerë janë zhdukur. Më 24 mars 1999 është zbrazur fshati. Më shumë se gjysma e tij ka mbetur maleve, ndërsa pjesa tjetër kanë dalë në Shqipëri e në Maqedoni.

  1. ^ Osmani, Jusuf (2006). Vendbanimet e Kosovës - Malisheva. Vëll. 19. Prishtinë: Shkrola. fq. 89. ISBN 9951-8658-3-6.
  2. ^ "I jep fund jetës djali i Latif Kryeziut". 2 nëntor 2023. Marrë më 2024-02-12.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]