Vërmica (Malishevë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vërmicë
Vermirë
Fshat
Vendndodhja
Vërmicë is located in Kosova
Vërmicë
Vërmicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Malishevë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Llapushë
Lartësia 570 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 32′ 37″ Veri

20° 45′ 43″ Lindje

Vërmicë është një vendbanim në komunën e Malishevës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Vermirë. Fshati kufizohet me fshatrat Drenoc, Shkarashnik, Balincë, Llazicë dhe Bubavec.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vërmica përbëhet nga katër lagje: Raçajt, Ukajt, Hoxhajt dhe Kastratët.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]