Panorca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Panorcë
Grap
Fshat
Vendndodhja
Panorcë is located in Kosova
Panorcë
Panorcë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Malishevë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Llapushë
Lartësia 517 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 30′ 10″ Veri

20° 37′ 19″ Lindje

Panorcë është një vendbanim në komunën e Malishevës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Shpellas dhe Grap.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia e toponimit Panorcë ka prejardjen e saj në një simbiozë historik gjuhësore shqiptaro-arumune (vlleh).[1]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 101.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]