Kulla e Sahatit, Tiranë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kulla e Sahatit (Tiranë)
07Tirana Clock Tower01.jpg
Kulla e Sahatit
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Tiranë, Shqipëri
Koordinatat 19°49′11″V 41°19′40″L / 19.819647°V 41.327717°L / 19.819647; 41.327717Koordinatat: 19°49′11″V 41°19′40″L / 19.819647°V 41.327717°L / 19.819647; 41.327717
Ndërtuar në shekullin XIX midis viteve 1822-1840
Organi drejtues DRKK Tirane
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 609 (24.05.1948.)
Nr. i referencës TR088
Tipologjia Vendstrehim
Kulla e Sahatit, Tiranë is located in Shqipëria
Kulla e Sahatit, Tiranë
Kulla e Sahatit, Tiranë në hartë

Kulla e Sahatit e Tiranës është ndërtuar në shekullin e XIX midis viteve 1822-1840 nga Haxhi Etëhem bej Mollaj së bashku me Xhaminë e Et'hem Beut.[1]

Kulla e Sahatit të Tiranës është monument kulture i kategorisë së I, shpallur me Ligjin nr. 609, datë 24 maj 1948[1]. Ka 90 shkallë në formë spiraleje. Është 35 metra e lartë dhe deri në vitin 1970 ka qenë ndërtesa më e lartë e kryeqytetit. Fillimisht kishte një kambanë të sjellë nga Venediku e cila binte për çdo orë. Kupola e vendosur në majë i jep asaj një arkitekturë të tipit San Marko.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është ndërtuar në Perandorinë Osmane nga djali i Molla Mehmet beut. Në vitin 1928 Bashkia e Tiranës bleu një orë nga Gjermania. Kjo orë u shkatërrua gjatë luftës së Dytë Botërore dhe u zëvendësua në vitin 1946 me orën e sjellë nga kisha e Shkodrës, e cila kishte shifra romake. Ora e sotme është vendosur në vitin 1970. Kulla e Sahatit është e hapur për turistët që prej vitit 1996. Ajo është gjithashtu simbol i emblemës së Bashkisë së Tiranës. Ne vitin 2009-2010 afer festave kulla e sahatit do te pastrohet nga brenda dhe nga jashte do te behet me pllaka mermeri.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Kulla e Sahatit". imk.gov.al. Instituti i Monumenteve të Kulturës. Marrë më 25 nëntor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]