Molla Mehmet beu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kulla e Sahatit dhe xhamia, ndërtuar nga Molla Beu

Molla Mehmet beu i Petrelës (Turqisht: Molla Mehmet Bey ; vd. 1808) ka qenë personalitet shqiptar me ndikim në Tiranë dhe rrethina, dhe qe ai që hodhi themelet e xhamisënjihet me emrin e të birit.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Molla Mehmet beu qe i biri i Et'hem beut të Shaban beut nga Petrela dhe i të bijës së Ahmet pashë Bargjinollit. Haxhi bej Etëhem Tirana Mollaj zbret prej tij. Ai vetë ka një lidhje familjare me Sylejman pashë Bargjinin.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nehat Krasniqi (2017). Zhvillimi i kulturës shqiptare me ndikime orientale. Prishtinë: Instituti Albanologjik. fq. 216. ISBN 978-9951-24-055-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)