Myslym Alla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Myslym Alla
Myslym Alla.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëMyslym Alla
Data e lindjes15 Prill 1919(1919-04-15)
Vendi i lindjesTiranë, Shqipëri
Data e vdekjes1 Janar 1999 (79 vjeç)
Vendi i vdekjesTiranë, Shqipëri
Karriera në rini
–1936SK Tirana
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1936–194xTirana
Ekipi kombëtar
Shqipëria
Ekipet e menaxhuara
1952Shqipëria
1954–1956Partizani
1956–197217 Nëntori
1972–1973Shqipëria
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Myslym 'Lym' Alla (15 prill 1919 – 1 janar 1999) është një ish futbollist dhe trajner shqiptar. Ai e shpenzoi të gjithë karrierën e tij si futbollist duke luajtur për Tiranën. Ai gjithashtu mundi ta drejtonte për shumë vite klubin edhe si trajner. Alla gjithashtu ka drejtuar edhe ekipin kombëtar në dy periudha të shkurtra, si dhe edhe ekipin tjetër kryeqytetas Partizani.[1][2][3][4][5][6][7]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bedri Alimehmeti (18 gusht 2014). "Pavllo Bukoviku, Beni i madh i Tiranës". Telegraf.al. Marrë më 7 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Romani i Panajot Panos". Panorama Sport. 4 mars 2014. Marrë më 7 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Shqipëria e viteve '50, kur trofetë vendoseshin nga… kornet". Panorama Sport. 22 maj 2014. Marrë më 7 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Rrëmbimi i pamëshirshëm dhe shkatërrimi i 17 Nëntorit!". Panorama Sport. 25 mars 2014. Marrë më 7 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Sefedin Braho, "shigjeta" shqiptare që refuzoi një milion dollarë nga Sëlltiku". Panorama Sport. 22 shkurt 2014. Marrë më 7 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Të majtët, historia e këmbës "magjike"". Panorama Sport. 26 dhjetor 2013. Marrë më 7 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Petrit Dibra, bomberi gjinekolog që bëri historinë e Tiranës". Panorama Sport. 5 nëntor 2013. Marrë më 7 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)