KF Malisheva

Coordinates: 42°28′56″N 20°43′29″E / 42.4822°N 20.7247°E / 42.4822; 20.7247
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
KF Malisheva
Skeda:FC Malisheva.svg
Emri i plotëKlubi i Futbollit Malisheva
Pseudonimi(et)FC Malisheva
ThemeluarGabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimi 2000 (2000-{{{month}}}-{{{day}}}) (Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme vite më parë)
StadiumiLiman Gegaj Stadium
Kapaciteti1,800
Koordinatat42°28′56″N 20°43′29″E / 42.4822°N 20.7247°E / 42.4822; 20.7247
PresidentiDriton Morina
TrajneriQendrim Kida
LigaStampa:Kosovo football updater
Stampa:Kosovo football updaterStampa:Kosovo football updater
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
KF Malisheva
Skeda:FC Malisheva.svg
Emri i plotëKlubi i Futbollit Malisheva
Pseudonimi(et)FC Malisheva
ThemeluarGabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimi 2000 (2000-{{{month}}}-{{{day}}}) (Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme vite më parë)
StadiumiLiman Gegaj Stadium
Kapaciteti1,800
Koordinatat42°28′56″N 20°43′29″E / 42.4822°N 20.7247°E / 42.4822; 20.7247{{#coordinates:}}: cannot have more than one primary tag per page
PresidentiDriton Morina
TrajneriQendrim Kida
LigaStampa:Kosovo football updater
Stampa:Kosovo football updaterStampa:Kosovo football updater
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

KF Malisheva ( shqip: Klubi Futbollistik Malisheva </link> ) is a professional football club from Kosovo FC Malisheva është duke garuar në superligën e Kosovës me ekipin e të lartëve, dhe me ekipin e U21. Përveç skuadrave të seniorëve dhe U21, FC Malisheva ka edhe Shkollën e Futbollit me rreth 200 sportistë të rinj të zhvillojnë gara me grupmoshat: U17, U15, U13, U11 dhe U9, të cilat grupmosha zhvillojnë gara në Lidhjen Rajonale të Prizrenit. FC Malisheva si klub futbolli është themeluar në vitin 2016. Fillimisht ka operuar si shkolla e futbollit, mirëpo interesimi i madh të rinjve që merren me këtë sport që ka krijuar shkollat që kthehen në klub dhe të marrin pjesë në gara kombëtare.

Në stadiumin e vet klubi ka patur lojtarë futbolli të dalë nga shkolla e lartë. Pas themelimit të klubit në vitin 2016, FC Malisheva fillon garimin në Ligën e Tretë të Kosovës.

Pas paraqitjeve të suksesshme në Ligën e Tretë dhe më pas në Ligën e Dytë të Kosovës në sezonin 2018-2019, FC Malisheva arrin të kualifikohet në Ligën e Parë të Kosovës.

Në vitin e pestë të themelimit, FC Malisheva arrin të shpallet kampion në Ligën e Parë të Edicionit 2020/2021 dhe të kualifikohet në Superligën e Kosovës për botim 2021/2022.

Që nga viti 2021 FC Malisheva garon në elitën e futbollit kosovar në Superligë.. [1] [2]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 30 January 2024 
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Kosova Pt Enes Morina
2 Kosova Mb Arlind Veliu
3 Kosova Mb Arbër Prekazi
4 Maqedonia e Veriut Mb Besnik Ferati
5 Kosova Mb Dren Kryeziu (captain)
7 Kosova Sm Altin Aliu
8 Kosova Mf Ilir Mustafa
9 Kosova Sm Mendurim Hoti
10 Kosova Mf Drilon Hazrollaj
11 Kosova Mf Etnik Brruti
12 Kosova Pt Flamur Gashi
14 Kosova Sm Laurent Xhylani
16 Kosova Mf Gentrit Olluri
19 Kosova Sm Erjon Morina
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
20 Kosova Mb Arbër Pira
21 Kosova Mb Gentrit Shehaj
22 Kosova Sm Adonis Aliu (on loan from Prishtina)
23 Kosova Mf Emir Zogaj
25 Stampa:Country data TGO Sm Elom Nya-Vedji
28 Stampa:Country data CMR Mf Robert Mathieu Ndjigi
30 Kosova Mb Donart Vitija
34 Shqipëria Mb Agon Xhaka
80 Kosova Mf Erblin Zogaj
90 Kosova Mb Jerin Hadergjonaj
99 Maqedonia e Veriut Mb Esmin Licina
Kosova Mb Riad Jashari
Kosova Sm Rilind Haziraj

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Football Superleague of Kosovo