Fatmir Frashëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fatmir Frashëri
Fatmir Frashëri.jpg
Frashëri në vitin 1970
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFatmir Frashëri
Datëlindja3 Prill 1941(1941-04-03)
VendlindjaTiranë, Shqipëri
Data e vdekjes19 Korrik 2019 (78 vjeç)
VendvdekjaTiranë, Shqipëri
Gjatësia1.79 m (5 ft 10 in)
PozicioniMbrojtës i djathtë
Karriera rinore
1957–1958Tirana
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
1958–196217 Nëntori
1962–1964Partizani
1964–197217 Nëntori
Kombëtarja
1963–1970Shqipëria12(0)
Skuadra të menaxhuara
1975–198017 Nëntori
1981Naftëtari
1981–1982Besa
1985–1986Dinamo
1990–1991Tirana
1993–1994Tirana
2003Tirana[1]
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Fatmir Frashëri (3 prill 1941 – 19 korrik 2019) ishte një ish futbollist profesionist dhe trajner shqiptar. Ai e shpenzoi karrierën e tij 14 vjeçare si futbollist më së shumti me 17 Nëntorin (KF Tirana, si dhe qëndroi për dy vite te Partizani si pjesë e shërbimit të detyrueshëm ushtarak. Frashëri për shtatë vite ishte edhe lojtar i kombëtares shqiptare.

Nga viti 2004 e deri në vitin 2005, Frashëri ishte president i Tiranës, duke u bërë vetëm një nga dy personat, sëbashku me ikonën Selman Stërmasi, i cili ka shërbyer si lojtar, trajner dhe president.[2]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frashëri bëri debutimin e tij me Shqipërinë më 29 qershor 1963 në një ndeshje kualifikuese të Kampionatit Evropian kundër Danimarkës, e cila u mbyll me një humbje 4–0.[3] Ai luajti gjithsej 12 ndeshje me kombëtaren, pa shënuar asnjë gol.[3] Ai luajti ndeshjen e tij të fundit me kombëtaren më 14 tetor 1970 kundër Polonisë.[3]

Statistikat ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi: [3]

Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Shqipëria 1963 2 0
1964 3 0
1965 4 0
1967 2 0
1970 1 0
Gjithsej 12 0

Karriera si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas tërheqjes nga futbolli në vitin 1972, Frashëri u bë trajner; ai drejtoi disa klube si 17 Nëntorin, Naftëtarin Qyteti Stalin, Besës dhe Dinamon.[4]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frashëri ndërroi jetë më 19 korrik 2019 për shkak të një sëmundje të rëndë.[2][5]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si lojtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partizani[6]
17 Nëntori[6]

Si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tirana[6]
Dinamo[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Albania round-up: Frashëri takes his leave" [Frashëri largohet] (në anglisht). UEFA. Marrë më 25 gusht 2020.
  2. ^ a b "Futbolli shqiptar në zi, ndahet nga jeta Fatmir Frashëri". fshf.org. Federata Shqiptare e Futbollit. 19 korrik 2019. Marrë më 25 gusht 2020.
  3. ^ a b c d "Fatmir Frashëri" (në anglisht). EU-Football.info. Marrë më 30 mars 2019.
  4. ^ "Fatmir Frashëri" (në anglisht). Football Database. Marrë më 25 gusht 2020.
  5. ^ "Ndahet nga jeta Fatmir Frashëri, një tjetër legjendë e Tiranës". Radio Televizioni Shqiptar. 19 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2019. Marrë më 25 gusht 2020.
  6. ^ a b c d "Albania - Championship Winning Teams" [Shqipëria - Ekipet fituese të kampionatit] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 25 gusht 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]