Jump to content

Vasfi Samimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vasfi Samimi

Vasfi Samimi (Visokë, 19084 gusht 1981) ka qenë doktor i shkencave, mjek veteriner, dhe publicist shqiptar. Renditet ndër themeluesit e shërbimit veterinar e zooteknik në Shqipëri. Qe gjithashtu ndër futbollistët e parë shqiptarë që ka luajtur jashtë vendit në Turqi në një sezon të rregullt futbollistik para Riza Lushtës dhe Loro Boriçit në Itali.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Visokë të kazasë së Mallakastrës. Që i vogël familja e tij u zhvendos në Stamboll, ku u rrit e u arsimua.[1]

Jeta dhe vepra e tij janë botuar në 28 vëllime dhe është vlerësuar nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë me Urdhri "Mjeshtër i Madh", viti 2008. Samimi është përfaqësues i asaj gjenerate profesionistësh intelektualë të formuar në Turqi dhe Gjermani, të cilët jetësuan lidhjen mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Nëna Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëna Kosovë është një nga përshkrimet e sinqerta dhe romantike të autorit për vitet 1938-43. Libri çelet me shprehjen poetike: "Kam Shkuar pesë herë në Kosovë. I jam bërë pesë herë dashnor.Qielli i Kosovës ndriçon me rrezet e diellit që i veshin syrin njeriut, atmosfera e saj ësht mbushur me një fuqi tërheqëse dhe në tokat e saja të shenjta valon një fuqi magjiplote."

"SHQIPËRIJA E VERTETË, NËNA KOSOVË" (1938-1943), (Njenja dhe mendime), Tiranë:1995

"Ky libër i dedikohet martirëve të motshëm e të rinjë, kohrave të kaluara e të ditëve te sotshme, që kanë ra dëshmorë për lirin e kombit e t’atdheut.Në këtë libër nuk ka politikë, shovinizëm dhe pamje të nji-anshëm, por ka vetëm nji parashtrim i sinqert i nji të vërtete të shenjtë njerëzore!..."

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dr. Vasfi Samimi, një gur i çmuar i dijes kombëtare". Shqiptarja.com. 27 mars 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]