Andrea Agnelli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Andrea Agnelli
Lindi më (1975-12-06) 6 Dhjetor 1975 (45 vjeç)
Kombësia Italian
Arsimimi St Clare's, Oxford
Bocconi University
I njohur për  president i Juventusit
Qyteti ku jeton Torino, Itali
Bashkëshortja Emma Winter
Fëmijë Baya Agnelli
Giacomo Dai Agnelli
Prindër Umberto Agnelli
Allegra Caracciolo di Castagneto

Andrea Agnelli (shqip:Andrea Anjeli), i lindur në Torino, në 6 Dhjetor 1975 është një sipërmarrës, drejtues sportiv italian dhe president i klubit të futbollit Juventus prej vitit 2010[1].

Ai është pjesë e familjes Agnelli, i biri i Umbertos dhe nipi i Xhannit, e cila vazhdon të zotërojë ende shumicën e aksioneve në klubin e Juventusit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar" (në italisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 maj 2005. Marrë më 8 shtator 2019.