Automobile Dacia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Automobile Dacia S.A.
LlojiSubsidiary
IndustriaAutomotive
Themeluar në1966; 58 vite më parë (1966)
Zyrat qendroreMioveni, Argeș, Rumania
Zona e shërbimit
Europe (except CIS), Azerbaijan, Algeria, Réunion, Morocco
Njerëzit kyç
Christophe Dridi (CEO)[1]
ProdhimiAutomobiles, commercial vehicles
Production output
Increase 335,262 (2018)[2][nb 1]
FitimetIncrease 23.14 billion lei (2017)[3]
Increase 550.53 million lei (2017)[3]
Increase 539.10 million lei (2017)[3]
Total assetsIncrease 9.10 billion lei (2017)[4]
Total equityIncrease 4.35 billion lei (2017)[4]
Numri i punëtorëve
Increase 14,766 (2017)[4]
PrindiRenault
Faqja e internetitgruprenault.ro

Automobile Dacia S.A.[5] është një prodhues rumun i makinave që merr emrin e tij nga rajoni historik që përbën Rumaninë e sotme. Kompania është themeluar në vitin 1966, dhe ka qenë një degë e prodhuesit francez të makinave Renault që nga viti 1999. isshtë kompania më e lartë e Rumanisë nga të ardhurat dhe eksportuesi më i madh, që përbën 8% të eksporteve totale të vendit në 2018.

Modelet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Only Dacia-badged vehicles manufactured by the Dacia company, excluding other Renault subsidiaries.
  1. ^ Zamfir, Razvan (11 dhjetor 2018). "Christophe Dridi named general manager of Automobile Dacia and Groupe Renault Romania". Business Review. Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ "Productie vehicule DACIA in Romania – 2017" [Production of Dacia vehicles in Romania – 2017] (në rumanisht). ACAROM. 5 janar 2018. Marrë më 1 qershor 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ a b c "Situatiile financiare ADSA, la data de 31.12.2017, întocmite conform OMFP 1802 / 2014" [Automobile Dacia SA financial statements as of 31 December 2017, prepared according to OMFP 1802/2014] (PDF) (në rumanisht). Groupe Renault Romania – Dacia. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 shkurt 2019. Marrë më 4 qershor 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  4. ^ a b c "S.C. Automobile Dacia S.A. Consiliul de Administrație. Raport de gestiune. 31 decembrie 2017" [SC Automobile Dacia S.A. Board of Directors. Management report. 31 December 2017] (PDF) (në rumanisht). Groupe Renault Romania – Dacia. fq. 6, 9, 11. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 korrik 2018. Marrë më 2 qershor 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  5. ^ "Automobile Dacia Official Site". Dacia. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2010. Marrë më 12 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)