Jump to content

Florian Myrtaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Florian Myrtaj
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1970-09-15) 15 shtator 1970 (53 vjeç)
VendlindjaVlorë, Shqipëri
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniSulmues
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1994–1995Modena1(0)
1995–1997Sassuolo51(7)
1997–1999Reggiolo64(23)
1999–2000Alzano Virescit1(0)
1999–2000Teramo (Huazim)27(6)
2000–2002Teramo53(41)
2002–2003Cesena28(12)
2003–2005Verona45(13)
2005–2006Catanzaro26(4)
2006Perugia15(0)
2006–2007Teramo33(8)
2007–2008Arezzo18(6)
2008–2010Sorrento41(14)
Gjithsej403(134)
Karriera ndërkombëtare
2002–2006Shqipëria25(3)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Florian Myrtaj (lindur më 15 shtator 1970, Vlorë) është një ish futbollist shqiptar i cili ka luajtur si sulmues me skuadra të ndryshme italiane.

Myrtaj, i cili shkoi në Itali që në moshën 13 vjeçare, pasi u ble nga sistemi i të rinjëve të Modenës, është gjithashtu një shtetas italian.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Myrtaj arriti kulmin e karrierës gjatë kohës së tij te Verona, në ato kohë në Serie B, ku ai shpenzoi dy sezone dhe shënoi 13 gola.

Përpara se të bashkohej me Veronën ai u ble nga Parma në vitin 2002 dhe u shit te Cesena në formë e bashkpronsisë sëbashku me italianin Christian Terlizzi. Në qershor 2003, Parma e bleu sërisht atë dhe e shiti te Verona.[1] Pasi u largua nga Verona në vitin 2005, ai kaloi një periudhë jo-impresionuese te Catanzaro, sërisht në Serie B, përpara se të rikthehej në ligën e tretë italiane dhe të luante me një numër skuadrash, përfshirë dhe një rikthim të dështuar te Teramo; në shtator 2008, ai u bashkua me Sorrento nga Arezzo, duke shpenzuar dy sezone atje.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Myrtaj ka qënë lojtar i kombëtares shqiptare ku ka shënuar tre herë në 25 paraqitje.[2]

Statistikat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja shqiptare
Viti Ndeshje Gola
2002 6 0
2003 6 2
2004 6 0
2005 6 1
2006 1 0
Total 25 3

Pas tërheqjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas tërheqjes nga futbolli, Myrtaj punoi si vëzhgues talentësh për Modenën nga korriku i 2013-tës e deri në shkurt të 2014-tës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Calciomercato, altro colpo dell'Hellas: Arriva in Gialloblu anche Florian Myrtaj" (në italisht). Hellas Verona F.C. 11 korrik 2003. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2011. Marrë më 29 tetor 2010.
  2. ^ "Florian Myrtaj". eu-football.info (në anglisht). European Football. Marrë më 7 tetor 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]