Siena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Siena
Qytet
noform
Pamje nga Siena
Stema_figura
Stema i Sienës
Flag of Siena.svg
Flamuri i Sienës
Vendndodhja
Siena is located in Itali
Siena
Siena

Koordinatat: 43°19′06″V 11°19′59″L / 43.31833°V 11.33306°L / 43.31833; 11.33306

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Toskana
Provinca Siena
Kryetari i Bashkisë Luigi De Mossi(i pavarur)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 118.43 km2
Lartësia 322 m (m.n.d.)
Popullsia (2018) 53,973[1] banorë
Dendësia 455,35 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Fundi i shekullit I. p.e.s.
Vendasit Senesi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 1726
Prefiksi 0577
Shenjti mbrojtës Shën Ansani
Dita e shenjtit 1 dhjetor
Koordinatat 43° 19′ 06″ Veri

11° 19′ 59″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.siena.it


Siena është nje qytet i rajonit italian të Toskanës.

Qyteti është i njohur universalisht për trashëgiminë e tij të madhe historike, artistike dhe peizazionale dhe për unitetin e saj të madh stilistik, si dhe për Palionin e famshëm.

Në vitin 1995 qendra e saj historike u rendit nga UNESCO si një Trashëgimisë Botërore.

Në qytet është Banca Monte dei Paschi di Siena, e themeluar në vitin 1472 dhe për këtë arsye banka më e vjetër aktive dhe më e gjata në botë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sipas faqes ISTAT - Popullsia në maj 2018 (italisht)


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Siena – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale