Nuri Şahin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nuri Şahin
Të dhënat vetjake
Emri i plotëNuri Şahin[1]
Datëlindja (1988-09-05) 5 shtator 1988 (35 vjeç)
VendlindjaLüdenscheid, Gjermani Perëndimore
Gjatësia1.79 m (5 ft 10 in)[2]
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Werder Bremen
Numri17
Karriera me të rinjtë
1994–2000RSV Meinerzhagen
2000–2005Borussia Dortmund
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2008Borussia Dortmund II5(1)
2005–2011Borussia Dortmund135(13)
2007–2008Feyenoord (huazim)29(6)
2011–2014Real Madrid4(0)
2012–2013Liverpool (huazim)7(1)
2013–2014Borussia Dortmund (huazim)49(5)
2014–2018Borussia Dortmund39(3)
2018–Werder Bremen20(1)
Karriera ndërkombëtare
2003Turqia U162(0)
2004–2005Turqia U1721(5)
2004–2005Turqia U196(0)
2007–2008Turqia U2111(4)
2005–2017Turqia51(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 18 maj 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 19 qershor 2016

Nuri Şahin (Turqisht: [ˈnuɾi ˈʃahin]; lindur më 5 shtator 1988) është një futbollist profesionist turk i cili luan si mesfushor për klubin gjerman Werder Bremen.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Borussia Dortmund[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 gusht 2005, vetëm 16 vjeçar e 335 ditë, Şahin vendosi një rekord duke u bërë lojtari më i ri që të ketë luajtur në Bundesliga, dhe u bë lojtari më i ri që kishte shënuar gol ndonjëherë më 25 nëntor 2005 kur shënoi kundër Nuremberg.

Feyenoord[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 korrik 2007, Şahin ishte transferuar te Feyenoord në formë huazimi një vjeçar, ku u ribashkua me Bert van Marwijk, trajnerin e tij të mëparshëm te Borussia Dortmund.

Kthimi te Dortmund[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Şahin u rikthye te Dortmund ku luajti një rol të rëndësishëm në sezonin 2009-2010, duke filluar 33 nga 34 takimet e luajtura. Ai e përfundoi sezonin me 4 gola dhe 8 asistime.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feyenoord
Borussia Dortmund
Real Madrid

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Premier League Clubs submit Squad Lists" (PDF). Premier League. 4 shtator 2012. fq. 1. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 janar 2016. Marrë më 13 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Nuri Şahin" (në gjermanisht). Uebfaqja zyrtare. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2011. Marrë më 13 prill 2013.