Jump to content

Lüdenscheid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lüdenscheid
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej72.894
{{{postal_code_type}}}
58507–58515
TargatMK
Faqja zyrtarewww.luedenscheid.de

Lüdenscheid (Shqiptimi gjermanisht: [ˈly:dn̩ʃaɪt]) është qytet në distriktin Märkischer Kreis, në shtetin federal Nordrhein-Westfalen, Gjermani.

Lüdenscheid është një qytet industrial kryesisht me firma të vogla dhe të mesme në industrinë e metaleve dhe plastikës. Kompania më e madhe punëson 2000 vetë në Lüdenscheid, me firma të tjera që punësojnë 800 persona ose më pak.

Rëndësia ekonomike erdhi në qendër të vëmendjes në Mesjetë, kur qyteti u bë një qendër për minierat e xeheroreve metalike në zonën përreth, hekurit "osemund". Minerali u përpunua nga çekiçët dhe mbulesat prej telave o Lüdenscheid, të servisuara nga energjia e ujit në luginat përreth. Një numër i prodhuesve artizanal në Lüdenscheid prodhuan produkte të përfunduara nga këto materiale. Për të tregtuar këto produkte në një zonë më të gjerë, Lüdenscheid u bashkua me Lidhjen Hanseatic.

Me shfaqjen e epokës industriale, prodhimi i butonave dhe kopsave luajti një rol të madh, reflektuar në "Knopfmuseum" (Muzeu Button). Më vonë, u miratuan materiale të reja si alumin, bakelite dhe plastika. Një industri mbështetëse që prodhonte forma për vulosjen, bllokimin, shtypjen dhe hedhjen, doli dhe vazhdon të luajë një rol të rëndësishëm në industrinë e Lüdenscheid.

Prodhimi i pjesëve të industrisë së automobilave dhe i pajisjeve për instalimet elektrike luajnë një rol të rëndësishëm, si dhe hedhjen e vazhdueshme të profileve të aluminit. Produktet që janë të dukshme për konsumatorët fundorë janë llampat dhe sistemet e ndriçimit dhe lodrat.

  1. ^ "Myślenice - Miasta partnerskie" [Myślenice - Partnership Cities]. Arkivuar nga origjinali më 2013-05-02. Marrë më 2013-08-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)