Jump to content

Leuven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leuven
Louvain (Frëngjisht)
Löwen (Gjermanisht)
Qytet
Bashkia e qytetit
Bashkia e qytetit
Popullsia
 • Gjithsej101,032
{{{postal_code_type}}}
3000, 3001, 3010, 3012, 3018
Faqja zyrtarewww.leuven.be

Leuven (Frëngjisht: Louvain, Gjermanisht: Löwen) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i provincës së Brabantit FlamandRajonin FlamanBelgjikës. Ndodhet rreth 25 kilometra në lindje të Brukselit. Vetë bashkia përfshin qytetin historik dhe bashkitë e mëparshme fqinjeHeverlee, Kessel-Lo, një pjesë të Korbeek-Lo, Wilsele dhe Wijgmaal. Është qyteti i tetë më i madh në Belgjikë me më shumë se 100,244 banorë.

KU Leuven, universiteti më i madh i Belgjikës, ka kampusin e tij kryesor në Leuven, i cili ka qenë një qytet universitar që nga viti 1425. Kjo e bën atë qytetin më të vjetër universitar në Vendet e Ulëta. Qyteti është shtëpia e selisë së Anheuser-Busch InBev, kompania më e madhe në botë e birrës[1] dhe e gjashta më e madhe të mallrave të konsumit me lëvizje të shpejtë.[2]

Leuven është e binjakëzuar me:

  1. ^ "Top 10 Largest Beer Companies in the World 2020 | Top Beer Brands" (në anglisht). 8 maj 2020.
  2. ^ "Top 10 FMCG Companies in the World 2021" (në anglisht).
  3. ^ "Kraków – Miasta Bliźniacze" [Kraków – Twin Cities]. Miejska Platforma Internetowa Magiczny Kraków (në polonisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2013. Marrë më 10 gusht 2013.