Leuven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Leuven
Louvain (Frëngjisht)
Löwen (Gjermanisht)
Qytet
noform
Bashkia e qytetit
Stema_figura
Stema e Leuvenit
Flag of Leuven.svg
Flamuri i Leuvenit
Vendndodhja
Leuven is located in Belgjika
Leuven
Leuven

Koordinatat: 50°53′V 04°42′L / 50.883°V 4.700°L / 50.883; 4.700

Administrimi
Shteti Flamuri Belgjika
Rajoni Rajoni Flaman
Provinca Brabanti Flamand
Qarku Leuven
Kryetari i Bashkisë Mohamed Ridouani (Vooruit (parti politike)sp.a.)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 57,51 km2
Popullsia 101.032 banorë (1 janar 2021)
Dendësia 1756,85 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 3000, 3001, 3010, 3012, 3018
Prefiksi 016
Faqja Zyrtare www.leuven.be

Leuven (Frëngjisht: Louvain, Gjermanisht: Löwen) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i provincës së Brabantit FlamandRajonin FlamanBelgjikës. Ndodhet rreth 25 kilometra në lindje të Brukselit. Vetë bashkia përfshin qytetin historik dhe bashkitë e mëparshme fqinjeHeverlee, Kessel-Lo, një pjesë të Korbeek-Lo, Wilsele dhe Wijgmaal. Është qyteti i tetë më i madh në Belgjikë me më shumë se 100,244 banorë.

KU Leuven, universiteti më i madh i Belgjikës, ka kampusin e tij kryesor në Leuven, i cili ka qenë një qytet universitar që nga viti 1425. Kjo e bën atë qytetin më të vjetër universitar në Vendet e Ulëta. Qyteti është shtëpia e selisë së Anheuser-Busch InBev, kompania më e madhe në botë e birrës[1] dhe e gjashta më e madhe të mallrave të konsumit me lëvizje të shpejtë.[2]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leuven është e binjakëzuar me:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Top 10 Largest Beer Companies in the World 2020 | Top Beer Brands" (në anglisht). 8 maj 2020.
  2. ^ "Top 10 FMCG Companies in the World 2021" (në anglisht).
  3. ^ "Kraków – Miasta Bliźniacze" [Kraków – Twin Cities]. Miejska Platforma Internetowa Magiczny Kraków (në polonisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2013. Marrë më 10 gusht 2013.