Brabanti Flamand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brabanti Flamand
Holandisht : Vlaams-Brabant
Provincë e Belgjikës
Stema_figura
Stema
Flag of Flemish Brabant.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Belgjika
Rajoni Flandria
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.106,13 km2
Popullsia 1.162.084 banorë (1 janar 2021)
Dendësia 548,58 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.vlaamsbrabant.be/nl

Brabanti Flamand (holandisht: Vlaams-Brabant, [[Gjuha frënge|frëngjisht: Brabant flamand) është një provincë e Flandrisë, një nga tre rajonet e Belgjikës. Ajo kufizohet me provincat belge të Antwerp, Limburgut, Liège, Brabanti Valonas, Hainaut dhe Flandrinë Lindore. Brabanti Flamand rrethon gjithashtu Rajonin e Kryeqytetit Bruksel. Kryeqyteti i saj është Leuven. Ka një sipërfaqe prej 2.106,13 km2 e cila ndahet në dy rrethe administrative (arrondissementen në holandisht) që përmbajnë 65 bashki. Që nga janari 2021, Brabanti Flamand ka një popullsi prej 1,162.084.

Brabanti Flamand u krijua në vitin 1995 nga ndarja e ish-provincës së Brabantit në tre pjesë: dy provinca të reja, Brabanti Flamand dhe Brabanti Valonas; dhe Rajoni i Kryeqytetit të Brukselit, i cili nuk i përket më asnjë krahine. Ndarja u bë për të akomoduar ndarjen përfundimtare të Belgjikës në tre rajone (Flandria, Valonia dhe Rajoni i Kryeqytetit të Brukselit).

Gjuha zyrtare e provincës është holandishtja (siç është në të gjithë provincat flamane), por disa komunave u lejohet në një masë të caktuar të përdorin frëngjishten për të komunikuar me qytetarët e tyre; këto quhen komuna me mjedise gjuhësore. Bashki të tjera të tilla të veçanta mund të gjenden përgjatë kufirit midis Flandrisë dhe Valomisë, dhe midis Valonisë dhe zonës gjermane të Belgjikës. Halle-Vilvoorde më së shumti rrethon Brukselin, i cili është zyrtarisht dygjuhësh, por banorët e të cilit kryesisht flasin frëngjisht.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brabanti Flamand ka 65 komuna: 35 në Qarkun e Halle-Vilvoorde dhe 30 në Leuven.

Harta që tregon vendndodhjen e Qarkut të Halle-Vilvoorde
Harta që tregon vendndodhjen e Qarkut të Leuvenit
Qarku i Halle-Vilvoorde: Qarku i Leuvenit: