Jump to content

Provinca Liège

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liège
Luik (Holandisht)
Lüttich (Gjermanisht)
Lîdje (Ualunisht)
Location of Liège
Popullsia
 • Gjithsej1,109,067
Faqja zyrtarewww.provincedeliege.be

Liège (Frëngjisht: [ljɛʒ]  ( dëgjoni); Ualunisht: Lîdje, holandisht: Luik, gjermanisht: Lüttich) është provinca më lindore e Valonisë, Belgjikë.

Kufizohet me provincën holandezeLimburgut, shtetet gjermaneNordrhein-Westfalen dhe Rheinland-Pfalz, DiekirchLuksemburg, me provincat valonas (frëngjisht-folëse) të Luksemburgut, Namurit dhe Brabantit Valonas, dhe me provincat flamane (holandisht-folëse) të Brabantit Flamand dhe Limburgut.

Pjesë e zonës më lindore të provincës, në kufi me Gjermaninë, është rajoni gjermanisht-folës i Eupen-Malmedy, i cili u bë pjesë e Belgjikës pas Luftës së Parë Botërore.

Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i provincës është qyteti me të njëjtin emër, Liège. Provinca ka një sipërfaqe prej 3,862 km2, dhe një popullsi prej 1,109.067 që nga janari 2021.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kufijtë modernë të provincës së Liège datojnë nga viti 1795, i cili pa bashkimin e Principatës së Princ-Ipeshkvisë së Liège me departamentin revolucionar francez të Ourthe (Pjesët e Principatës së vjetër të Liège gjithashtu hynë në departamentet e reja franceze Meuse-Inférieure, dhe Sambre-et-Meuse.)

Provinca e Ourthe, siç dihej atëherë, ishte nën kontrollin francez gjatë sundimit të Napoleon Bonapartit. Napoleoni vizitoi qytetin gjatë një prej fushatave të tij dhe urdhëroi shkatërrimin e vreshtave të tij në mënyrë që të parandalonte industrinë e verës Liège të konkurronte me homologun e saj francez.

Pas rënies së Napoleonit nga pushteti më 1815, Liège u bë pjesë e Mbretërisë së Holandës, ndërsa gjysma lindore e Verviers moderne u bë pjesë e Mbretërisë së Prusisë.[1]

Mbreti William I i Holandës mbajti kufijtë administrativë francezë, por u dha provincave emra më tradicionalë në vend të emrave francezë. Ai e quajti provincën si Provinca e Liège, duke kujtuar Principatën e vjetër të Liège, megjithëse rajoni nuk përputhej shumë me principatën e vjetër.

Në vitin 1919, pas mposhtjes prusiane, kantonet Eupen, Malmedy dhe Saint-Vinth, të quajtur kantone të perëndimit, përsëri formuan pjesë të provincës së Liège.[1]

Nëndarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provinca ka një sipërfaqe prej 3,862 kilometra katrorë, e cila është e ndarë në katër qarqe administrative (arrondissementen në holandisht) që përmbajnë 84 komuna.

Nëntë komuna të Liège formojnë komunitetin gjermanishtfolës të Belgjikës. Nga veriu në jug ato janë: Kelmis, Lontzen, Raeren, Eupen, Bütgenbach, Büllingen, Amel, Sankt Vith, dhe Burg-Reuland. Malmedy dhe Waimes janë komuna me mjedise gjuhësore për folësit gjermanë. Komunat e tjera të Liège janë pjesë e Komunitetit Francez të Belgjikës.

Lista e guvernatorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "La province est là - Histoire". Province de Liège (në frëngjisht). Marrë më 8 gusht 2014.