Eupen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eupen
Komunë
noform
Stema_figura
Emblema
Flagge Eupen.svg
Flamuri
Vendndodhja
Eupen is located in Belgjika
Eupen
Eupen

Koordinatat: 50°38′V 06°02′L / 50.633°V 6.033°L / 50.633; 6.033

Administrimi
Shteti Flamuri Belgjika
Rajoni Wallonia
Provinca Liège
Kryetari i Bashkisë Karl-Heinz Klinkenberg
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 103.74 km2
Popullsia 19,338 banorë
Dendësia 190 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 4700, 4701
Prefiksi 087
Faqja Zyrtare www.eupen.be

Eupen është qytet dhe komunë në provincën Liège, Belgjikë.

Ndodhet 20 kilometra larg qytetit gjermanë Aachen. Gjuha zyrtare e qytetit është gjermanishtja dhe qyteti është komunitet i folësve të gjermanishtes. Eupen konsiderohet të jetë rajoni i kishës katolike në Belgjikë.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

K.A.S. Eupen u themelua në vitin 1945, është klubi futbollistik i qytetit dhe luan në stadiumin Kehrwegstadion.