Jump to content

Liège

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liège
Luik
Lüttich
Qytet
Statuja e Charlemagne në qendër të Liège
Statuja e Charlemagne në qendër të Liège
Popullsia
 • Gjithsej196.970
{{{postal_code_type}}}
4000–4032
Faqja zyrtarewww.liege.be

Liège (Gjermanisht: Lüttich; Holandisht: Luik) është qytet dhe komunë në rajonin Wallonia, Belgjikë. Ndodhet në lindje të Belgjikës, jo shumë larg kufirit me Holandën (Maastricht) është rreth 33 km në veri) dhe me Gjermaninë (Aachen është rreth 53 km në veri-lindje).

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 janar 2013, komuna e Liège ka pasur 197,013 banorë. Zona metropolitane ka rreth 750,000 banorë. Banorët janë kryesisht folës të gjuhës frënge, me pak folës të gjuhës gjermane dhe holandeze. Sikur pjesa tjetër e Belgjikës, popullsia e minioriteteve janë rritur që nga viti 1990. Qyteti është bërë shtëpia e shumë imigrantëve turk dhe algjerianë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në të kaluarën, Liège ishte një nga qendrat kryesore të industrisë në Evropë, veçanërisht kanë bërë çelikë. Duke filluar më 1817, John Cockerill gjerësisht zhvilloi industrinë e hekurit dhe çelikut. Industria e Seraing ishte më e madhja në botë.

Liège ka qenë poashtu qendër kryesore për armëpunuesit që nga Mesjeta dhe industria e armëve është ende e fortë sot, me selinë e FN Herstal dhe CMI Mbrojtjes duke u vendosur në Liège.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lille Facts & Figures". Mairie-Lille.fr. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2009. Marrë më 2007-12-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "International Relations of the City of Porto" (PDF). 2006–2009 Municipal Directorate of the Presidency Services International Relations Office. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 janar 2012. Marrë më 2009-07-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]