Krakovi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Krakovi
Kraków
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Krakovit
Flag of Krakow.svg
Flamuri i Krakovit
Vendndodhja
Krakovi (Polonia)
Krakovi
Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Jacek Majchrowski
Statistika dhe Transporti
Vendasit Krakovian
Themelimi 5 qershor 1257 - statusi i qytetit
Sipërfaqja 327 km2
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 30-024 deri 31-962
Prefiksi +48 12
Aeroporti Gjon Pali II
IATA-Code: KRK
Targa KR
Koordinatat 50° 03′ 41″ Veri

19° 56′ 18″ Lindje

Demografia
Popullsia 756,267 banorë
 •  aglomerati 1,393,893 banorë
Dendësia 2,300 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.krakow.pl

Krakovi është një qytet që ndodhet në brigjet të Vislës në jugun të Polonisë.