Provinca Namur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Namur
Namen (Holandisht)
Nameur (Ualunisht)
Location of Namur
Popullsia
 • Gjithsej497,073
Faqja zyrtarewww.province.namur.be

Namur (Holandisht: Namen, Ualunisht: Nameur) është një provincë e Valonisë, një nga tre rajonet e Belgjikës. Kufizohet me provincat valonase të Hainautit, Brabantit Valonas, Liège dhe Luksemburgut në Belgjikë, dhe departamentet franceze të Nord dhe Ardennes. Kryeqyteti i tij dhe qyteti më i madh është qyteti me të njëjtin emër, Namur. Që nga janari 2021, provinca e Namurit ka një popullsi prej 497,073.

Nëndarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet komunale të Namurit
Ndarjet komunale të Namurit

Ajo ka një sipërfaqe prej 3,666 kilometra katrorë dhe është e ndarë në tre qarqe administrative (arrondissementen në holandisht) që përmbajnë 38 komuna.

Harta no. Komuna Arrondissement
1 Andenne Namur
2 Anhée Dinant
3 Assesse Namur
4 Beauraing Dinant
5 Bièvre Dinant
6 Cerfontaine Philippeville
7 Ciney Dinant
8 Couvin Philippeville
9 Dinant Dinant
10 Doische Philippeville
11 Éghezée Namur
12 Fernelmont Namur
13 Floreffe Namur
14 Florennes Philippeville
15 Fosses-la-Ville Namur
16 Gedinne Dinant
17 Gembloux Namur
18 Gesves Namur
19 Hamois Namur
20 Hastière Namur
21 Havelange Dinant
22 Houyet Dinant
23 Jemeppe-sur-Sambre Namur
24 La Bruyère Namur
25 Mettet Namur
26 Namur Namur
27 Ohey Namur
28 Onhaye Dinant
29 Philippeville Philippeville
30 Profondeville Namur
31 Rochefort Dinant
32 Sambreville Namur
33 Sombreffe Namur
34 Somme-Leuze Dinant
35 Viroinval Philippeville
36 Vresse-sur-Semois Dinant
37 Walcourt Philippeville
38 Yvoir Dinant

Lista e guvernatorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1830–1834: Goswin de Stassart (Liberal)
 • 1834–1840: Joseph Lebeau (Liberal)
 • 1840–1847: Edouard d'Huart (Liberal)
 • 1887–1848: Adolphe de Vrière (Liberal)
 • 1848–1851: François Pirson (Liberal)
 • 1853–1875: Charles de Baillet (Partia Katolike)
 • 1876–1877: D. de Mevius
 • 1877–1881: Albert de Beauffort (Partia Katolike)
 • 1881–1882: Léon Pety de Thozée (Liberal)
 • 1882–1884: Auguste Vergote
 • 1884–1914: Charles de Montpellier de Vedrin
 • 1919–1937: Pierre de Gaiffier d'Hestroy
 • 1937–1944: François Bovesse (Liberal)
 • 1945–1968: Robert Gruslin
 • 1968–1977: René Close (PS)
 • 1977–1980: Pierre Falize (PS)
 • 1980–1987: Emile Lacroix
 • 1987–1994: Emile Wauthy (PSC)
 • 1994–2007: Amand Dalem (PSC)
 • 2007–duke vazhduar: Denis Mathen (MR)