Luksemburg (Belgjikë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luksemburg
Frëngjisht : Luxembourg
Provincë e Belgjikës
Stema_figura
Stema
Official flag of the Province of Luxembourg.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Belgjika
Rajoni Valonia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.439,73 km2
Popullsia 288.722 banorë (1 janar 2021)
Dendësia 64,75 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.province.luxembourg.be

Luksemburg (Frëngjisht: Luxembourg) është provinca më jugore valonaseBelgjikë. Kufizohet me vendin e Luksemburgut në lindje, departamentet franceze të Ardennes, Meuse dhe Meurthe-et-Moselle në jug dhe jugperëndim, dhe provincat valonase Namur dhe Liège në veri. Kryeqyteti i tij dhe qyteti më i madh është Arlon në jug-lindje të provincës.

Provinca e Luksemburgut ndahet në pesë qarqe administrative (frëngjisht: arrondissements) që përmbajnë gjithsej 44 komuna (frëngjisht: communes). Ka një sipërfaqe prej 4,439,73 km2, duke e bërë atë provincën më të madhe belge. Me rreth 288,000 banorë, është gjithashtu provinca më pak e populluar, me një dendësi prej 64,75 km2, duke e bërë atë një pjesë relativisht të rrallë të vendosur të një rajoni me popullsi shumë të dendur.

Është dukshëm më i madh (70%), por shumë më pak i populluar se Dukati i Madh fqinj i Luksemburgut. Rreth tetëdhjetë përqind e provincës është pjesë e rajonit të dendur të Ardennen. Rajoni më jugor i krahinës quhet Gaume ose Lorena belge.

Provinca u nda nga Luksemburgu fqinj nga Ndarja e Tretë e Luksemburgut, de jure në 1830–31 nga Konferenca e Londrës që merrej me pasojat e Revolucionit Belg të vitit 1830, de facto në vitin 1839, pas William I, Mbretit të Holandës dhe Duka i Madh i Luksemburgut, u pajtuan me vendimet e tij dhe kështu provincës iu dha Mbretërisë së sapokrijuar të Belgjikës.