Provinca Hainaut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hainaut
Henegouwen (Holandisht)
Hennegau (Gjermanisht)
Location of Hainaut
Popullsia
 • Gjithsej1,345,947
Faqja zyrtareportail.hainaut.be

Hainaut (Holandisht: Henegouwen, Ualunisht: Hinnot, Picard: Hénau, Gjermanisht: Hennegau) është një provincëValoni, një nga tre rajonet e Belgjikës.

Në jug të saj shtrihet departamenti francez i Nord, ndërsa brenda Belgjikës kufizohet me provincat flamane të Flandrisë Perëndimore, Flandrisë Lindore, Brabantit Flamand dhe provincat valonase të Brabantit Valonas dhe Namurit.

Kryeqyteti i saj është Mons (holandisht: Bergen) dhe qyteti më i populluar është Charleroi, qendra urbane, ekonomike dhe kulturore e krahinës, kryeqyteti financiar i Hainaut dhe qyteti i pestë më i madh në vend nga popullsia. Hainaut ka një sipërfaqe prej 3,786 km2 dhe që nga janari 2021 një popullsi prej 1.345.947.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

image_map historike e Qarkut të Hainautit me të kuqe kufiri aktual franko-belg

Provinca rrjedh nga departamenti revolucionar francez Jemmape, i formuar në vitin 1795 nga një pjesë e Qarkut mesjetar të Hainautit, territorit të vogël të Tournai dhe Tournaisis, një pjesë e qarkut të Namurit (Charleroi), dhe gjithashtu një pjesë të vogël të Princit-Ipeshkvia e Liège (Thuin) (një pjesë e madhe e qarkut historik të Hainaut tani është brenda Francës dhe nganjëherë quhet Hainauti francez.)

Nëndarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provinca Hainaut është e ndarë në 7 qarqe administrative (arrondissementen në holandisht), e ndarë në 69 komuna. Ka një sipërfaqe prej 3,786 kilometra katrorë.

Harta no. Komuna Qarku
1 Aiseau-Presles Charleroi
2 Anderlues Thuin
3 Antoing Tournai
4 Ath Ath
5 Beaumont Thuin
6 Belœil Ath
7 Bernissart Ath
8 Binche Thuin
9 Boussu Mons
10 Braine-le-Comte Soignies
11 Brugelette Ath
12 Brunehaut Tournai
13 Celles Tournai
14 Chapelle-lez-Herlaimont Charleroi
15 Charleroi Charleroi
16 Châtelet Charleroi
17 Chièvres Ath
18 Chimay Thuin
19 Colfontaine Mons
20 Comines-Warneton Mouscron
21 Courcelles Charleroi
22 Dour Mons
23 Écaussinnes Soignies
24 Ellezelles Ath
25 Enghien Soignies
26 Erquelinnes Thuin
27 Estaimpuis Tournai
28 Estinnes Thuin
29 Farciennes Charleroi
30 Fleurus Charleroi
31 Flobecq Ath
32 Fontaine-l'Evêque Charleroi
33 Frameries Mons
34 Frasnes-lez-Anvaing Ath
35 Froidchapelle Thuin
36 Gerpinnes Charleroi
37 Ham-sur-Heure-Nalinnes Thuin
38 Hensies Mons
39 Honnelles Mons
40 Jurbise Mons
41 La Louvière Soignies
42 Le Rœulx Soignies
43 Lens Mons
44 Les Bons Villers Charleroi
45 Lessines Soignies
46 Leuze-en-Hainaut Tournai
47 Lobbes Thuin
48 Manage Charleroi
49 Merbes-le-Château Thuin
50 Momignies Thuin
51 Mons Mons
52 Mont-de-l'Enclus Tournai
53 Montigny-le-Tilleul Charleroi
54 Morlanwelz Thuin
55 Mouscron Mouscron
56 Pecq Tournai
57 Péruwelz Tournai
58 Pont-à-Celles Charleroi
59 Quaregnon Mons
60 Quévy Mons
61 Quiévrain Mons
62 Rumes Tournai
63 Saint-Ghislain Mons
64 Seneffe Charleroi
65 Silly Soignies
66 Sivry-Rance Thuin
67 Soignies Soignies
68 Thuin Thuin
69 Tournai Tournai

Guvernatorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]