Jump to content

Flandria Lindore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flandria Lindore
Oost-Vlaanderen
Location of Flandria Lindore
Popullsia
 • Gjithsej1,531,745
Faqja zyrtarewww.oost-vlaanderen.be

Flandria Lindore (holandisht: Oost-Vlaanderen, frëngjisht: (Province de) Flandre-Orientale, gjermanisht: Ostflandern) është një provincë e Belgjikës. Kufizohet me provincën holandezeZeelandës dhe provincën flamaneAntwerp, Brabantin Flamand, Hainaut dhe Flandrinë Perëndimore. Ajo ka një sipërfaqe prej 2,982 km2, e ndarë në gjashtë rrethe administrative që përmbajnë 60 bashki dhe një popullsi prej 1.531.745 që nga janari 2021. Kryeqyteti është Genti, shtëpia e Universitetit të Gentit dhe Portit të Gentit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Perandorisë Napoleonike jetëshkurtër, shumica e zonës së krahinës moderne ishte pjesë e Departamentit të Escaut, të emëruar pas lumit Scheldt. Pas humbjes së Napoleonit, njësia u riemërua pas vendndodhjes së saj gjeografike në pjesën lindore të qarkut historik të Flandrës (tani në pjesën perëndimore të rajonit aktual Flamand).

Flamuri krahinor ka një luan të zi me gjuhë dhe kthetra të kuqe, në një sfond me vija horizontale të bardha dhe jeshile. Ky është një përshtatje e kohëve të fundit; më parë, Flandria Lindore përdorte flamurin flamand, një luan të zi në një sfond të verdhë, si në stemën aktuale. Flamuri i vjetër ende përdoret publikisht, p.sh. për shenjat e rrugës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provinca ka disa rajone gjeografike ose turistike:

Lumenj të rëndësishëm janë Scheldt dhe Leie të cilët bashkohen në Gent. Dender bashkohet në Scheldt në qytetin e Dendermonde.

Nënndarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flandria Lindore është e ndarë në 6 zona administrative (arrondissementen), të ndara në një total prej 60 bashkish. Përveç kësaj, ka 3 zona gjyqësore dhe 3 zona elektorale.