Flandria Perëndimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flandria Perëndimore
West-Vlaanderen
Location of Flandria Perëndimore
Popullsia
 • Gjithsej1,203,312
Faqja zyrtarewww.west-vlaanderen.be//

Flandria Perëndimore (Holandisht: West-Vlaanderen, Frëngjisht: Flandre-Occidentale, Gjermanisht: Westflandern) është provinca më perëndimore e Rajonit Flamand, në Belgjikë. Është e vetmja provincë bregdetare belge, që përballet me Detin e Veriut në veriperëndim. Ajo ka kufij tokësorë me provincën holandeze të Zeelandës në verilindje, provincën flamane të Flandrisë Lindore në lindje, provincën valonas të Hainaut në juglindje dhe departamentin francez të Nord në perëndim. Kryeqyteti i saj është Bruges. Qytetet e tjera të rëndësishme janë Kortrijk në jug dhe Ostend në bregdet, Roeselare dhe Ypres. Provinca ka një sipërfaqe prej 3,144 km2 e cila ndahet në tetë qarqe administrative (arrondissementen në holandisht) që përmbajnë 64 bashki. Që nga janari 2021, Flandria Perëndimore ka një popullsi prej 1.203.312.

Bregdeti i Detit të Veriut të Belgjikës, një destinacion i rëndësishëm turistik, shtrihet në Flandrinë Perëndimore. Një linjë tramvaji kalon gjatësinë e bregdetit, nga De Panne në kufirin francez deri në Knokke-Heist në kufirin holandez. Flandria Perëndimore ka dy porte detare, Portin e Zeebrugge dhe Portin e Ostendit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flandria Perëndimore përbëhet nga bregdeti i Detit të Veriut, i ndjekur nga një peizazh shumë i sheshtë polder. Vetëm në jug janë disa kodra të vogla, me Kemmelberg (159 m) që është pika më e lartë në provincë. Leie dhe Yser janë lumenjtë kryesorë. Flandria Perëndimore është e vetmja provincë belge që kufizohet me Francën dhe Holandën dhe e vetmja provincë që ka dalje në det.

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni ka një dialekt shumë të veçantë të holandishtes të quajtur flamanishtja perëndimore. Ky dialekt dallues është pjesë e ndjenjës së fortë të identitetit të banorëve të rajonit.