Flandria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flandria
Vlaanderen (Holandisht)
Flandre (Frëngjisht)
Flandern (Gjermanisht)
Rajon
Flamuri i Flandria
Stema zyrtare e Flandria
Location of Flandria
Popullsia
 • Gjithsej6,629,143
Faqja zyrtarewww.vlaanderen.be

Flandria (holandisht: Vlaanderen; frëngjisht: Flandre; gjermanisht: Flandern) është pjesa veriore holandeze e Belgjikës dhe një nga komunitetet, rajonet dhe zonat gjuhësore të Belgjikës. Sidoqoftë, ekzistojnë disa përkufizime të mbivendosura, përfshirë ato që lidhen me kulturën, gjuhën, politikën dhe historinë, dhe nganjëherë duke përfshirë vendet fqinje. Demonimi lidhur me Flandrën është Fleming, ndërsa mbiemër korrespondues është Flemish. Kryeqyteti zyrtar i Flandrës është Brukseli,[1] megjithëse Rajoni i Kryeqytetit të Brukselit ka një qeveri të pavarur rajonale, dhe qeveria e Flandrës mbikëqyr vetëm aspektet e komunitetit të jetës së Flandrisë në Bruksel, siç është kultura dhe arsimi (Flaman).

Flandria, megjithëse nuk është pjesa më e madhe e Belgjikës sipas zonës, është zona me popullsinë më të madhe (68.5%) nëse përfshihet Brukseli. 7,876,873 nga 11,491,346 banorë belgë jetojnë në Flandri ose qytetin dygjuhësh të Brukselit. Pa përfshirë Brukselin, ekzistojnë pesë provinca flamane moderne.

Gjeografikisht, Flandria është kryesisht e sheshtë dhe ka një pjesë të vogël të bregdetit në Detin e Veriut. Pjesa më e madhe e Flandrës është pjellore bujqësore dhe e populluar dendur, me një densitet prej 483 km2. Ai prek departamentin francez të Nord në jugperëndim pranë bregdetit, dhe kufizohet me provincat holandeze të Zeeland, Brabantin e Veriut dhe Limburgun në veri dhe lindje, dhe provincat valonase Hainaut, Brabanti Valonas dhe Liège në jug. Rajoni i Kryeqytetit të Brukselit është një enklavë zyrtarisht dygjuhëshe brenda Rajonit Flaman. Flandria ka eksklavat e veta: Voeren në lindje është midis Valonisë dhe Holandës dhe Baarle-Hertog në veri përbëhet nga 22 eksklavë të rrethuar nga Holanda.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Discover Flanders". Flanders.be (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 22 tetor 2017.