Zaventem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zaventem
Komunë
noform
Pamje ajrore në zonën e Zaventemit rreth aeroportit të Brukselit
Stema_figura
Emblema
Flag of Zaventem.svg
Flamuri
Vendndodhja
Zaventem is located in Belgjika
Zaventem
Zaventem

Koordinatat: 50°52′V 04°28′L / 50.867°V 4.467°L / 50.867; 4.467

Administrimi
Shteti Flamuri Belgjika
Rajoni Rajoni Flemish
Provinca Flemish Brabant
Kryetari i Bashkisë Francis Vermeiren
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 27.62 km2
Popullsia 33,385 banorë
Dendësia 1,200 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 1930, 1932, 1933
Prefiksi 02
Faqja Zyrtare www.zaventem.be

Zaventem është komunëprovincën Flemish Brabant. Më 1 janar 2017, popullsia e Zaventem kishte gjithsej 33,385. Gjuha zyrtare është holandishtja.

Infrastrukturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamenti i Zjarrit në Zaventem siguron shërbimet e mbrojtjes nga zjarri.[1]

Aeroporti kombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti i Brukselit është aeroporti kombëtar i Belgjikës. Aeroporti ndodhet në provincën Flemish Brabant në territorin komunal të Zaventem, Machelen dhe Steenokkerzeel, dhe drejtohet nga Kompania e Aeroportit të Brukselit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Brandweer Arkivuar 23 shtator 2014 tek Wayback Machine." Zaventem. Retrieved on 23 October 2009.
  2. ^ "Road sign in Zaventem naming its twin towns" (në anglisht). Marrë më 16 mars 2010.