Rotselaar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rotselaar
Kishë në Rotselaar
Kishë në Rotselaar
Flamuri i Rotselaar
Stema Rotselaar
Vendodhja e Rotselaar brenda Brabantit Flamand
Vendodhja e Rotselaar brenda Brabantit Flamand
Lua error te Moduli:Location_map/multi te rreshti 75: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Belgium" does not exist.
Koordinatat: 50°57′N 04°43′E / 50.950°N 4.717°E / 50.950; 4.717Coordinates: 50°57′N 04°43′E / 50.950°N 4.717°E / 50.950; 4.717
ShtetiFlag of Belgium.svg Belgjika
KomunitetiKomuniteti flaman
RajoniRajoni flaman
ProvincaBrabanti Flamand
QarkuLeuven
Qeveria
 • KryetariDirk Claes (CD&V)
Sipërfaqja
 • Sipërfaqe tokësore3.721 km2 (10 sq mi)
Popullsia
 • Gjithsej17,081
 • Dendësia459/km2 (1,000/sq mi)
Kodi postar
3110, 3111, 3118
Kodi i zonës016
Faqja zyrtarerotselaar.be

Rotselaar është një komunë e vendosur në provincën belge të Brabantit Flamand, pranë konvergjencës së Demer dhe Dijle. Që nga 1 janari 1977 bashkia përfshin qytetet e Rotselaar, Werchter dhe Wezemaal. Më 1 janar 2006, Rotselaar kishte një popullsi totale prej 15,068. Sipërfaqja e përgjithshme është 37.21 km2 e cila jep një dendësi të popullsisë prej 459 banorë për km2.