Rotselaar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rotselaar
Kishë në Rotselaar
Kishë në Rotselaar
Skeda:Belgjika
Popullsia
 • Total17,081
Faqja zyrtarewww.rotselaar.be

Rotselaar është një komunë e vendosur në provincën belge të Brabantit Flamand, pranë konvergjencës së Demer dhe Dijle. Që nga 1 janari 1977 bashkia përfshin qytetet e Rotselaar, Werchter dhe Wezemaal. Më 1 janar 2006, Rotselaar kishte një popullsi totale prej 15,068. Sipërfaqja e përgjithshme është 37.21 km2 e cila jep një dendësi të popullsisë prej 459 banorë për km2.