Opwijk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Opwijk
Komunë
noform
Ndërtesa e bashkisë
Stema_figura
Emblema
Flag of Opwijk.svg
Flamuri
Vendndodhja
Opwijk is located in Belgjika
Opwijk
Opwijk

Koordinatat: 50°58′V 04°11′L / 50.967°V 4.183°L / 50.967; 4.183

Administrimi
Shteti Flamuri Belgjika
Rajoni Rajoni Flemish
Provinca Flemish Brabant
Kryetari i Bashkisë Albert Beerens
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19.69 km2
Popullsia 14,208 banorë
Dendësia 720 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 1745
Prefiksi 052, 02
Faqja Zyrtare www.opwijk.be

Opwijk është komunë në provincën Flemish Brabant, Belgjikë. Ndodhet rreth 20 kilometra larg Brukselit dhe 12 kilometra larg Dendermondes. Qyteti ka pasur 19,69 banorë më 2016.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muaji më i nxehtë është korriku, ku temperatura mesatare është 18 °C. Ndërsa muaji më i ftohtë është dhjetori, ku temperatura mesatare është -1 °C.