Holsbeek

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Holsbeek
Flamuri i Holsbeek
Stema zyrtare e Holsbeek
Lua error te Moduli:Location_map/multi te rreshti 75: Unable to find the specified location map definition: "Moduli:Location map/data/Belgium" does not exist.
Koordinatat: 50°55′N 04°46′E / 50.917°N 4.767°E / 50.917; 4.767Coordinates: 50°55′N 04°46′E / 50.917°N 4.767°E / 50.917; 4.767
ShtetiFlag of Belgium.svg Belgjika
RajoniFlag of Flanders.svg Flandria
ProvincaFlag of Flemish Brabant.svg Brabanti Flamand
Qeveria
 • KryetariHans Eyssen (CD&V)
Sipërfaqja
 • Gjithsej38,78 km2 (1,000 sq mi)
Lartësia mbidetare
110 m (Bad rounding here360 ft)
Popullsia
 (2021)
 • Gjithsej10,148
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Kodi postar
3220, 3221
Prefiksi016
Faqja zyrtarewww.holsbeek.be

Holsbeek (shqiptimi holandez: [ˈɦɔlzbeːk]) është një komunë e vendosur në provincën belgeBrabantit Flamand. Komuna përbëhet nga qytetet Holsbeek, Kortrijk-Dutsel, Nieuwrode dhe Sint-Pieters-Rode. Më 1 janar 2006, Holsbeek kishte një popullsi totale prej 9,205. Sipërfaqja e përgjithshme është 38.50 km2 që jep një dendësi popullsie prej 239 banorë për km2.