Renato Sanches

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Renato Sanches

Sanches më Bayern Munich në 2016
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRenato Júnior Luz Sanches
Datëlindja (1997-08-18) 18 gusht 1997 (26 vjeç)
VendlindjaAmadora, Portugalia
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Bayern München
Numri35
Karriera me të rinjtë
2005–2006Águias da Musgueira
2006–2016Benfica
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2014–2016Benfica B34(3)
2015–2016Benfica24(2)
2016–Bayern München10(0)
Karriera ndërkombëtare
2012Portugalia U152(0)
2013Portugalia U167(1)
2013Portugalia U1719(4)
2014–Portugalia U1912(3)
2016–Portugalia12(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 16:23, 28 Janar 2017 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 15 Nëntor 2016


Renato Júnior Luz Sanches (lindur më 18 gusht 1997), është një  futbollist portugez i cili luan si mesfushor ne klubin gjerman Bayern München dhe me ekipin kombëtar te Portugalise.

Ai e filloi karrierën e tij në Benfica, duke e bërë debutimin e tij profesional për rezervat në tetor 2014 dhe për në ekipin e parë, në tetor të vitit 2015. Në sezonin e tij të vetëm për ta, ekipi fitoi Primeira Liga dhe Taça da Liga. Më pas ai pranoi të shkojë në Bayern Munich për shumen prej 35 milion euro.

Sanches fitoi 40 ndeshje dhe shënoi 8 gola për Portugali në nivelin e te rinjve. Ai bëri debutimin e tij të plotë per rkombëtaren  në Mars te vitit 2016 dhe u zgjodh për UEFA Euro 2016 në moshën 18 vjeçare, duke e bërë atë lojtarin me te ri portugez qe ka luajtur në një kampionat ndërkombëtar; ai shënoi një gol ne EURO 2016 dhe fitoi Lojtar të Ri të Turneut gjithashtu arriti te marre titullin me Portugaline. (per here te pare ne historine e tyre)

Karriera ne klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Benfica[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sanches bëri debutimin e tij profesional në 2014-15 , me skuadren B ne divizionin e dytë. [1]

Sanches në veprim në mars 2016, në një ndeshje ne  Champions League kunder  Zenit

Pas një viti me të rezervave të ekipit, në 2015-16, ai u promovua për në ekipin e parë; fillimisht vetëm për sesionet e trajnimit.[2] Ai mbeti duke luajtur në rezervat, deri më 30 gusht 2015 ai shënoi golin e tij të parë në humbjen 2-1 në Varzim.[3] Shtatëmbëdhjetë ditë më vonë, ai shënoi dy penallti në humbjen 3-2 në Aves.[4] Më 21 tetor, në UEFA Liga e te rinjve, ai shënoi në një fitore11-1  kunder Gallatasarait.[5] Nëntë ditë më vonë, Sanches ka bërë debutimin e tij për në ekipin e parë, duke e zëvendësuar Jonas në minutën e 74 ne nje ndeshje qe u mbyll 4-0 kunder Tondela.[6]

Në nëntor 2015, Sanches nënshkRroi një kontratë të re me Benfica deri në 2021, me lirimin nga klauzola e vendosur në €45 milion.[7] Më 25 nentor ai bëri të tij të parë shfaqjen e tij, duke luajtur 90 minuta në një rezultat 2-2  me Astana për UEFA Champions League's ne fazen e grupeve.[7][8] Në vijim të hënën, Sanches filloi përsëri, këtë herë në një Primeira Liga me fitoren kunder Braga, duke marrë lavdërim nga mediat për punën e tij.[9] të Ne moshen  18 vjec , më 4 dhjetor, ai shënoi golin e tij të parë për Benfica, duke mposhtur portierin e  Académicas Trigueira me një gjuajtje prej 30 metra.Ndeshja u mbyll  3-0 ,[10]  Goli iu përzgjodh si Goli i Muajit.[11]

Ai shtoi një Gol te dytë më 2 janar kunder Vitória de Guimarães në ligë.[12] Më 24 prill, ai ishte një objekt i racizmit nga disa fansa te  Rio Ave , që bene zhurma si majmun  kur ai ishte duke lënë  fushën pas një fitoreje 1-0 . Ai i është përgjigjur provokimit me një buzëqeshje dhe lëvizur krahët e tij, duke imituar një majmun.[13] Më 8 Maj, Sanches ishte dërguar jashtë për një të dytë të verdhë  në gjysmën e parë të një fitoreje 2-0 në Marítimo,[14] duke humbur ndeshjen e fundit ndeshjet në të cilat ata ngriten  titullin në kurriz të qytetit rival Sporting me fitoren mbi Nacional.[15] Në ndeshjen e tij të fundit , në vitin 2016 Taça da Liga Final në Coimbras më 20 Maj, Benfica ka fituar league cup 6-2 kundër Marítimo.[16]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sanches rezultatin e barazuesi për Portugali kundër PoloniaUEFA Euro 2016

Më 18 Mars në vitin 2016, ai u thirr-up nga Fernando Santos për ekipin e parë për të luajtur ndeshjet miqësore kundër Bullgarisë dhe Belgjikë.[17] Ai debutoi për Portugali si një 76th-minutë zëvendësim për William Carvalho në humbje 0-1 kundër Bullgaria në Leiria, dhe menjëherë pasi ai u përshëndet nga një tifoz të cilët pushtuan fushë.[18]

Sanches ishte thirrur për UEFA Euro 2016, duke e bërë atë më të re portugalisht për të zgjedhur për një garë ndërkombëtare të, duke thyer një rekord që mbahet nga i krishterë Ronaldo për 12 vjet.[19] Ai e bëri debutimin e tij konkurruese në 14 qershor në ekipin e hapjes së lojës kundër Islandës në Saint-Étienne, duke e zëvendësuar João Moutinho përfundimtar 19 minuta të një barazim 1-1.[20] Ai ka kontribuar për qëllimi i vetëm i ndeshjes në një 1-0 ekstra kohë fitore në 16 fundit kundër Kroacisë , më 25 qershor, dhe është zgjedhur si njeriu i ndeshjes.[21] Respektuar që të performancës, ish ndërkombëtare lojtar António Sousa u shpreh "Kur ai është në top ju nuk e vini re se sa i ri është ai. Fizikisht dhe mendërisht, ai është më shumë se gati" dhe Santos lartësuar Sanches si një lojtar imunitar për shkak të presionit.[22]

Pesë ditë më vonë në tremujorin e-finale kundër Polonisë, mori Ronaldo rekord si i ri portugez për të filluar në një të madhe të turneut.[23] Pas një-dy me Nani, ai ka qëlluar nga jashtë kutisë dhe equalised në gjysmën e parë për t'u bërë lojtari më i ri për të shënuar në një nokaut lojë në Kampionatin Europian dhe e treta më të ri të përgjithshëm.[23][24] Pas barazim 1-1, ai shënoi Portugalia është përpjekja e dytë në dënim shkëmbim zjarri i fitores, dhe përsëri u zgjodh njeriu i ndeshjes.[25] Pas lojës, shokët e tij Nani dhe José Fonte vlerësoi Sanches' qëndrueshmëri, besim dhe dëshirë për të mësuar prej tij pleqtë.[26] Pas tij i kombit 1-0 ekstra-herë fitoren mbi pret Francën në finale të turneut, Sanches u dha Lojtar të Ri të Turneut Çmimin për performancat e tij.[27]

Stili i lojes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sanches ka qenë i shquar për shkathtësi e tij në mesfushë, duke qenë rehat në mbrojtje, sulmon, qendrore .[28][29] Cilësitë e tij përfshijnë forca fizike, aftesite e driblimitaftësinë, dhe duke qenë e përbërë në posedim.[28][29] Për këto tipare dhe hairstyle e tij, ai filloi krahasohej me Gjermanin Edgar Davids.[28][29]

Megjithatë, në një intervistë për Benfica TV, Sanches në krahasim me stilin e tij me atë të një tjetër  Clarence Seedorf.[30] Gjatë Euro 2016, ish lojtar i -Benfica dhe Holanda , Pierre van Hooijdonk, gjithashtu tërhoqi krahasimin me Seedorf, duke deklaruar "menyrensi luajne e kane te njëjtë, intensitetin gjithashtu".[31]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nderimet [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Benfica
 • Primeira Liga: 2015-16[15]
 • Taça da Liga: 2015-16[16]

Vend[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Portugalia

Individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Notes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Águias chegam ao empate com 10 homens" [Eagles get a draw with 10 men] (në portugalisht). Record. 7 mars 2015. Marrë më 20 maj 2016.
 2. ^ "Renato Sanches chega-se à frente" [Renato Sanches comes forward]. Record (në portugalisht). 25 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2015. Marrë më 5 dhjetor 2015.
 3. ^ "All you need to know about new Bayern starlet Renato Sanches". Bundesliga. 10 maj 2016. Marrë më 10 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Renato Sanches bisa" [Renato Sanches does it again] (në portugalisht). S.L. Benfica B. 16 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2016. Marrë më 10 maj 2016.
 5. ^ "Benfica goleia Galatasaray por 11-1 (sim, leu bem)" [Benfica thrash Galatasaray 11–1 (yes, you read it right)] (në portugalisht). Mais Futebol. 21 tetor 2015. Marrë më 10 maj 2016.
 6. ^ "Tondela-Benfica, 0–4 (destaques)" [Tondela-Benfica, 0–4 (highlights)]. Mais Futebol (në portugalisht). 30 tetor 2015. Marrë më 5 dhjetor 2015.
 7. ^ a b "Renato Sanches, a estreia do "8 do presidente"" [Renato Sanches, the debut of the president's midfielder]. O Jogo (në portugalisht). 25 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2015. Marrë më 5 dhjetor 2015.
 8. ^ "Benfica fight back to progress and eliminate Astana". UEFA.com. 25 nëntor 2015. Marrë më 5 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Renato Sanches? Não joga por eu gostar de jogadores com tranças" [Renato Sanches? He does not play because I like players with dreadlocks]. Mais Futebol (në portugalisht). 30 nëntor 2015. Marrë më 5 dhjetor 2015.
 10. ^ "Renato Sanches colocou a cereja no bolo de Jonas" [Renato Sanches put the cherry on the top of Jonas' cake]. Record (në portugalisht). 5 dhjetor 2015. Marrë më 5 dhjetor 2015.
 11. ^ "Renato Sanches vence prémio para o melhor golo de dezembro" [Renato Sanches wins award for goal of the month for December]. A Bola (në portugalisht). 19 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2016. Marrë më 8 korrik 2016.
 12. ^ Ferreira, Bruno José (2 janar 2016). "V. Guimarães-Benfica, 0–1 (destaques)" [V. Guimarães-Benfica, 0–1 (highlights)] (në portugalisht). Maisfutebol. Marrë më 16 janar 2016.
 13. ^ Perez, Nathalia (25 prill 2016). "Diante do racismo de alguns torcedores do Rio Ave, Renato Sanches reagiu com um sorriso" [In the face of racism by some supporters of Rio Ave, Renato Sanches reacted with a smile]. Trivela (në portugalisht). Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2016. Marrë më 10 maj 2016.
 14. ^ "Benfica on track for record 35th title after victory". Channel News Asia. 9 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2016. Marrë më 10 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b "Benfica retain Portuguese title". Yahoo!. 15 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2016. Marrë më 17 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b "Benfica vence a sétima Taça da Liga" [Benfica win their seventh Taça da Liga] (në portugalisht). Revista Sábado. 20 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2016. Marrë më 20 maj 2016.
 17. ^ "Estreia de Renato Sanches e vários regressos nos convocados de Portugal" [First call-up for Renato Sanches and various comebacks in Portugal's squad] (në portugalisht). UEFA. 18 mars 2016. Marrë më 19 mars 2016.
 18. ^ "Jovem invadiu o relvado para... abraçar Renato Sanches" [Youngster invaded the pitch to... hug Renato Sanches]. Record (në portugalisht). 25 mars 2016. Marrë më 30 mars 2016.
 19. ^ "Portugal's Sanches breaks Ronaldo's national call-up record". Business Standard. 18 maj 2016. Marrë më 20 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Dillon, John N. (14 qershor 2016). "Renato Sanches impressed in his Euro 2016 debut for Portugal". Bavarian Football Works. Marrë më 14 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Atkin, John (25 qershor 2016). "Quaresma snatches extra-time win for Portugal". UEFA. Marrë më 26 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Quixano, Jordi (29 qershor 2016). "Renato Sanches, un jugador de barrio para Portugal" [Renato Sanches, an urban player for Portugal]. El País (në spanjisht). Marrë më 30 qershor 2016.
 23. ^ a b Darwin, Stephen (30 qershor 2016). "Renato Sanches breaks two records at Euro 2016... Including one of Ronaldo's!". Goal.com. Marrë më 30 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Renato Sanches becomes third-youngest EURO scorer". UEFA. 30 qershor 2016. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Poland 1–1 Portugal". BBC Sport. 30 qershor 2016. Marrë më 30 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Hytner, David (1 korrik 2016). "Manchester United may rue missing out on Renato Sanches, says Nani". The Guardian. Marrë më 4 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ a b "Renato Sanches named Young Player of the Tournament". UEFA.com. Union of European Football Associations. 10 korrik 2016. Marrë më 11 korrik 2016. New European champion Renato Sanches has been chosen above Kingsley Coman and Portugal team-mate Raphael Guerreiro for the SOCAR Young Player of the Tournament award. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ a b c Pimentel, José Nuno (19 dhjetor 2015). "UEFA.com's weekly wonderkid: Renato Sanches". UEFA. Marrë më 2 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ a b c "Profile of reported Manchester United target Renato Sanches of Benfica". Sky Sports. 16 mars 2016. Marrë më 2 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Santos, Francisco (23 mars 2016). "Renato Sanches: "Seedorf é uma referência"" [Renato Sanches: "Seedorf is a reference"]. Record (në portugalisht). Marrë më 6 korrik 2016.
 31. ^ Gonçalves, Lopes (2 korrik 2016). ""É igualzinho ao Seedorf... mas não falha penáltis"" ["He's very similar to Seedorf... but doesn't miss penaltys]. Diário de Notícias (në portugalisht). Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2016. Marrë më 6 korrik 2016.
 32. ^ "Renato Sanches eleito Melhor Jovem de dezembro" [Renato Sanches elected Best Youngster of December] (në portugalisht). S.L. Benfica. 15 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2016. Marrë më 15 janar 2016.
 33. ^ "Renato Sanches orgulhoso com prémio Revelação do Ano" [Renato Sanches proud about Revelation of the Year award]. A Bola (në portugalisht). 10 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2016. Marrë më 10 maj 2016.