Jump to content

Oguchi Onyewu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oguchi Onyewu
Të dhënat vetjake
Emri i plotëOguchialu Chijioke Onyewu[1]
Datëlindja (1982-05-13) 13 maj 1982 (42 vjeç)
VendlindjaWashington, D.C., Shba
Gjatësia1.93 m (6 ft 4 in)[2]
PozicioniQëndër-mbrojtës
Karriera me të rinjtë
1999IMG Academy
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2002–2004Metz3(0)
2003–2004La Louvière (huazim)24(1)
2004–2009Standard Liège139(11)
2007Newcastle United (huazim)11(0)
2009–2011Milan0(0)
2011Twente (huazim)8(0)
2011–2013Sporting CP17(4)
2012–2013Málaga (huazim)2(0)
2013–2014Queens Park Rangers0(0)
2014Sheffield Wednesday18(0)
2014–2015Charlton Athletic3(0)
2017Philadelphia Union22(1)
Gjithsej247(17)
Karriera ndërkombëtare
1999Shtetet e Bashkuara U175(2)
2001Shtetet e Bashkuara U204(0)
2004–2014Shtetet e Bashkuara69(6)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Oguchialu Chijioke "Oguchi" Onyewu (lindur më 13 maj, 1982) në Washington, D.C.) është një ish futbollist profesionist amerikan i cili aktualisht është sekretari i përgjithshëm i klubit belg R.E. Virton.[3] Ai më parë ka qënë drejtori sportiv i Orlando City B.[4]

  1. ^ Hugman, Barry J., red. (2007). The PFA Footballers' Who's Who 2007–08 (në anglisht). Mainstream Publishing. fq. 309. ISBN 978-1-84596-246-3.
  2. ^ "Málaga Club de Futbol" (në spanjisht). Málaga CF. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2012. Marrë më 17 shkurt 2014.
  3. ^ Samindra Kunti. "With Belgium's Virton, Oguchi Onyewu Is Rebuilding Another Soccer Team" [Me Virton të Belgjikës, Oguchi Onyewu po rindërton një tjetër ekip futbolli] (në anglisht). Forbes. Marrë më 29 korrik 2022.
  4. ^ "Orlando City B Names Former U.S. MNT Defender Oguchi Onyewu as Sporting Director" [Orlando City B emëron ish mbrojtësin e kombëtares amerikane Oguchi Onyewu si drejtorin e ri sportiv]. OrlandoCitySC.com (në anglisht). Orlando City SC. Marrë më 6 dhjetor 2018.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]