Cleveland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Klivlënd
Cleveland
Qytet
noform
Bashkia e Klivlandit
Flamuri_figura
Vendndodhja
Klivlënd is located in SHBA
Klivlënd
Klivlënd
Vendodhja e Klivlandit në SHBA

Klivlënd is located in Ohajo
Klivlënd
Klivlënd
Vendodhja e Klivlandit në Ohajo

Koordinatat: 41°28′56″V 81°40′11″P / 41.48222°V 81.66972°P / 41.48222; -81.66972

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Flag of Ohio.svg Ohio
Qarku Cuyahoga
Kryetari i Bashkisë Frank G. Jackson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 213,6 km2
Lartësia 199 m (m.n.d.)
Popullsia (2014) 389.521 banorë
Dendësia 1.972 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit klivlander
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 216
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Hopkins i Klivlandit
Koordinatat 41° 28′ 56″ Veri

81° 40′ 11″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.city.cleveland.oh.us

Cleveland (shqip: Klivland) është një qytet në shtetin amerikan të Ohajos dhe qendra e qarkut Cuyahoga, qarku më i populluar në shtet. Qyteti ndodhet në verilindje të Ohajos në bregun jugor të liqenit Erie, rreth 100 kilometra në perëndim të kufirit me Pensilvaninë. Ai u themelua në vitin 1796 në afërsi të grykëderdhjes së lumit Cuyahoga, dhe u bë një qendër e prodhimit për shkak të vendndodhjes së tij në breg të liqenit, si dhe duke u lidhur me kanalet e shumtë dhe linjat hekurudhore. Ekonomia e Klivelandit ka sektorë të shumëllojshëm që përfshijnë prodhimin, shërbimet financiare, kujdesin shëndetësor, dhe sektorin biomjeksor. Në Kleveland ndodhet salla Rock dhe Roll Hall dhe Klinika Cleveland.

Pamje e qendrës së Klivlandit