Venezia F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Venezia
2022 Venezia FC logo.svg
Emri i plotëVenezia F.C. S.r.l.
Pseudonimi(et)Arancioneroverdi (Portokall-Zezë-Gjelbër)
Lagunari (Lagunarët)
Leoni Alati (Luanët me krahë)
Themeluar1907 (si Venezia Foot Ball Club)
2005 (si SSC Venezia)
2009 (si FBC Unione Venezia)
2015 (si Venezia FC)
Tretur2005 (AC Venezia)
2009 (SSC Venezia)
2015 (FBC Unione Venezia)
StadiumiStadio Pierluigi Penzo,
Sant'Elena, Venecia, Itali
Kapaciteti7,450
PresidentiJoe Tacopina
TrajneriFilippo Inzaghi
LigaLega Pro
2015–16Serie D, Girone C, 1-rë (promovuar)
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Venezia F.C., zakonisht të referuara si Venezia, ​​është një klub italian të futbollit nga Venecia që duke luajtur në Lega Pro, kategoria e tretë italiane, në sezonin 2016-17.

Themeluar në 1907, Venezia kanë kaluar një pjesë të madhe të historisë së tyre në Serie A dhe Serie B.

Venezia fitoi Coppa Italia në vitin 1941.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 10 Gusht, 2016
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Italy.svg Pt Davide Facchin
Flag of Italy.svg Pt Guglielmo Vicario
Flag of Italy.svg Pt Nicola Sambo
Flag of Italy.svg Mb Paolo Pellicanò
Flag of Italy.svg Mb Alessandro Malomo
Flag of Italy.svg Mb Marco Modolo
Flag of Italy.svg Mb Maurizio Domizzi Kapiteni
Flag of Italy.svg Mb Francesco Cernuto
Flag of Italy.svg Mb Luigi Luciani
Flag of Italy.svg Mb Agostino Garofalo
Flag of Italy.svg Mb Leonardo Galli
Flag of Italy.svg Mb Giuseppe Marco Zampano
Flag of Italy.svg Mf Alex Pederzoli
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Italy.svg Mf Evans Soligo
Flag of Italy.svg Mf Vittorio Fabris
Flag of Slovenia.svg Mf Leo Stulac
Flag of Italy.svg Mf Simone Bentivoglio
Flag of Italy.svg Mf Alberto Acquadro
Flag of Italy.svg Sm Davide Marsura
Flag of Italy.svg Sm Gianni Fabiano
Flag of Italy.svg Sm Giuseppe Caccavallo
Flag of Italy.svg Sm Loris Tortori
Flag of Spain.svg Sm Alexandre Geijo
Flag of Italy.svg Sm Nicola Ferrari