Charlotte, North Carolina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Charlotte, North Carolina
Anglisht : City of Charlotte
qytet
noform
Clockwise: UNC Charlotte, Harvey B. Gantt Center for African-American Arts + Culture, Duke Energy Center, Charlottes skyline, First Presbyterian Church of Charlotte, Charlotte Main Library and NASCAR Hall of Fame building
Vendndodhja
Charlotte, North Carolina is located in SHBA
Charlotte, North Carolina
Charlotte, North Carolina

Koordinatat: 35°13′37″V 80°50′36″P / 35.22694°V 80.84333°P / 35.22694; -80.84333

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal North Carolina
Qarku Mecklenburg County
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 771 km2
Lartësia 229 m (m.n.d.)
Popullsia 792862 banorë (2013)
 •  urbane 1,249,442 (38th) banorë
 •  aglomerati 2,335,358 (23rd) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1755
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 28201-28237, 28240-28247, 28250, 28253-28256, 28258, 28260-28262, 28265-28266, 28269-28275, 28277-28278, 28280-28290, 28296-28297, 28299, 28214
Prefiksi 704, 980
Koordinatat 35° 13′ 37″ Veri

80° 50′ 36″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.charmeck.org

Charlotte, North Carolina (City of Charlotte) është një qytet në qarkun Mecklenburg Countyshtetit federal North Carolina, SHBA. Në Charlotte, North Carolina jetojnë 792862 banorë (2013)[1][2][nevojitet citimi i plotë]</ref>, dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (2.663.20 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 771 km2 (297.7 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 229 m ( ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ city, North Carolina/POPULATION/PEP_EST "2013 Census estimates" Shiko vlerën e |url= (ndihmë). United States Census Bureau. Marrë më May 26, 2014. 
  2. ^ city, North Carolina/POPULATION/PEP_EST "US Census Bureau" Shiko vlerën e |url= (ndihmë). Census.gov. Marrë më May 26, 2014. 

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Charlotte, North Carolina – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale